“Camiler Müslümanların hayatlarının merkezinde olmalı”

“Camiler ve Din Görevlileri Haftası” dolayısıyla açıklamalarda bulunan Genel Başkan Yardımcımız Molla Beşir Şimşek, camilerin Müslümanların hayatlarının merkezinde olması gerektiğini söyledi.

Halkın camilerin temizliğinden imarına, inşasına kadar camileri sahiplenip ihmal etmemesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, camilere gidenlerin sayısının azaldığını, bunu üzüntüyle karşıladıklarını kaydetti.

Çocukların cami alışkanlığı kazanması için ailelere büyük görevlerin düştüğünü, camilerin görevliler tarafından da sohbet halkalarıyla ihya edilmesi gerektiğini ifade eden Şimşek, her yönüyle camilerin halkın hayatlarının merkezinde olması gerektiğine işaret etti.

“Camiler Kabe’nin birer şubeleridir”

Şimşek, “İçinde bulunduğumuz hafta Diyanet’in ilan etmiş olduğu ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’dır. Bizde bu münasebetle şu hususlara değinmek istiyoruz: Bir kere her şeyden önce şunu unutmamamız lazım; camiler yeryüzünde Kabe’nin birer şubeleridir ve Allah’ın evleri olarak tabir edilir.” dedi.

“Camilere sadece inşa gözüyle bakmayalım”

Camilere sahip çıkmanın Müslümanların en önemli vazifesi olduğunu dile getiren Şimşek, şöyle devam etti:

“Camilerin temizliğinden imarına, inşasına kadar Müslüman toplum olarak camilerimize sahip çıkmamız lazım. Camileri inşa edenler Allah’a iman edenlerdir. Bu Müslümanların bir vazifesidir. Haliyle Müslümanlar bu vazifeyi yerine getirmeye çalışıyorlar fakat aslında üzerinde durulması gereken hususlardan birisi de camilere sadece inşa gözüyle bakmayalım.”

“Camiler Müslümanların hayatlarının merkezinde olmalıdır”

Camilere gidenlerin sayısının azaldığına dikkat çeken Şimşek, “Hemen hemen her yerde camilerimiz, mescitlerimiz var. Halkın gidip namaz kılabilecekleri mekanlar vardır. Daha iyi olmasını temenni ediyoruz fakat ihmal ettiğimiz bir husus var. Camilerimiz var, süslüdür ama camilerimizin içi boştur. Camilerimizde ibadet yapan insanların sayısı azdır. Camilerimizi birkaç yaşlıya bırakmışız. Oysa camiler Müslümanların hayatlarının merkezinde olması lazım.” Diye konuştu.

Check Also

Evlenecek Gençlere ve Ailelerine ‘Kolaylaştırın’ Çağrısı

Evlilik sürecinde tarafların mal ve meslek gibi durumlara öncelik tanımasının evliliği zorlaştırmaktan başka bir şey olmadığını dile getiren Üyemiz Molla Remzi Uçar, bu tür yaklaşımların zinanın yaygınlaşmasına neden olduğunu söyledi