“5’inci Âlimler Buluşması” başladı

Moderatörlüğünü Molla Mahmut Kılınç’ın yaptığı program Ebubekir Arslan’ın Kur’an tilaveti ile başladı.

Program İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Molla Beşir Şimşek’in açılış konuşması ve Molla Beşir Varol’un selamlama konuşmasıyla devam etti.

Şimşek, konuşmasında 5’incisini düzenledikleri Alimler Buluşmasının hayırlara vesile olmasın temennisinde bulundu.

Şimşek, “Malumunuz olduğu üzere bugün İslam aleminde siyasi,  toplumsal,  ahlaki,  ailevi  ve ibadi sıkıntılar var. Böyle bir vakitte bu buluşmayı tertiplemek ve bu sıkıntılar hakkında istişare etmek çok önemlidir.  Daha önemli bir  konu ise  son zamanlarda özellikle Fransa’da ve Avrupa’da İslam’a Kur’an’a ve Müslümanların kutsallarına fiili ve sözlü saldırılar gerçekleştiriliyor. Diğer bir taraftan ise bazı Müslümanların yöneticileri Siyonist işgal rejimi ile  normalleşme adı altında Kudüs davasına ihanet ediyorlar. Böyle bir günde Alimler Buluşmasını tertip etmek daha da önem kazanıyor. Çünkü alimler bu tür toplantılar vesilesi ile bu saldırı ve yanlışlara karşı  seslerini yükseltmeleri gerekiyor  ve Müslümanları uyandırmaları lazım.”

Coronavirus nedeniyle bu yıl Alimler Buluşmasını online düzenlediklerini hatırlatan Şimşek, salgının bir an önce son bulmasını Allah’tan niyaz etti.

Şimşek konuşmasının sonunda İzmir’deki depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır; yaralılara da acil şifa temennilerinde bulundu.

Programda HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam da bir tebrik mesajı verecek.

Ardından, “Koronavirüs Sonrası Dini Hayat Ve Sosyal Yaşam” ekseninde sunumlar ve mülahazalar yapılacak.

2 oturum şeklinde yapılacak olan sunumlar şöyle:

1.Oturum

Dünya Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Karadaği: Corona sonrası dini hayat (İbadet, muamelat ve ahlak boyutlarıyla)

Kürdistan Alimler Birliği Başkanı Dr. Abdullah Veysi: Manevi yönden musibetlerin doğru anlaşılması (Musibetler esnasında yapılması gerekenler, bu tür musibetlerin sebebi ve ondan kurtulma yolları)

Abdurrahman Arslan: Corona sonrası sosyal hayat; değişen toplum sosyolojisine karşı yeni yaklaşımlar ve alınması gereken tedbirler

Kürdistan İslam Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Selahaddin Bahauddin’in konuşmaları

2.Oturum

Kürdistan İslam Birliği (Komela İslami) Emiri Şeyh Ali Bapir: Beş Noktada/eksende Korona ile sağlıklı iletişim

Suriye Kürdistanı Ulemasından Şeyh Muhammed Zahıd El-Haznevi: Salgın döneminde ailevi hayat (Aile içi terbiye eğitimi)

İran Islah ve Davet Hareketi Alimler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Resul Ebu Muhammedi:Salgın döneminde Medrese eğitimi ve tedris çalışmaları

Program, Molla Abdulkuddus Yalçın’ın yapacağı duanın ardından 3 dilde (Türkçe, Kürtçe, Arapça) okunacak olan sonuç bildirgesiyle sona erecek.

Check Also

Medrese Öğrencilerinden Gazze’ye Anlamlı Destek

İTTİHADUL ULEMA olarak Diyarbakır İlim İrfan Medresesinde eğitim gören bayan öğrencilerimiz, “Harçlığımız Gazze’ye” sloganıyla başlattıkları …