8’inci Âlimler Buluşması İlk Gün Oturumu Sona Erdi

Akademisyen, siyasetçi, STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin katılımıyla düzenlediğimiz 8’inci Âlimler Buluşması’nın ilk gün oturumu tamamlandı.

Her yıl İslam coğrafyasından âlim, akademisyen, siyasetçi, STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin katılımıyla düzenlediğimiz Alimler Buluşması’nın sekizincisini düzenliyoruz

Bu yıl “İslami Uyanışa Rehberlik Etme” temasının öne çıktığı buluşmamız,Diyarbakır’daki İttihad Genel Merkezi’nde düzenleniyor.

Bugün yapılan ilk oturum Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı, açılış konuşmaları ve sinevizyon gösterimi ile devam etti.

Ardından Suat Yaşasın Hoca’nın moderatörlüğünü yaptığı birinci oturuma geçildi.

Birinci oturumda; Prof. Dr. Ali Karadaği “Selahaddin Eyyubi’nin İlme ve Alimlere Verdiği Önem ve İnşa Ettiği Kurumlar”, Dr. Nevvaf Tekruri “Selahaddin Eyyubi ve Toplumun Islahı (Kudüs’ü Kurtarmaya Doğru Toplumsal Faaliyetleri)”, Prof. Dr. Ferset Meri “Selahaddin ve Kudüs Müdafaası” konulu birer konuşma yaptı.

Daha sonra Molla Mahmut Kılınç’ın moderatörlüğünü yaptığı ikinci oturuma geçildi. İkinci oturumda; Ali Bapir “Toplumsal Gidişatı Belirleyen Meselelerde Ulemanın Rolündeki Gerilemenin Sebepleri”, Mustafa Hatemi “İslami Uyanışı Yönlendirmede Ulema ve Medreselerin Rolü”, Dr. Ali Bulaç “Toplumsal Değişimler ve Bilimsel Gelişmelere Uyum Sağlamada Ulemanın Rolü” başlıklı sunum gerçekleştirdi.

Birinci gün bu iki oturumundan ardından katılımcıların söz alarak fikirlerini beyan ettiği “Mülahazalar” kısmıyla sona erdi.

Check Also

2024-2025 Yılı Medrese Kayıtlarımız Başladı

https://youtu.be/6dARMSNeJ54 2023-2024 eğitim öğretim yılı faaliyet döneminin sona yaklaştığı bu günlerde yarıyıl tatili ve sonrasında …