Birliğimizden Halkın Değerleriyle Örtüşmeyen Etkinliklere Tepki

Bazı belediyeler tarafından “Ramazan Şenlikleri” adı altında düzenlenen etkinliklerin halkın değerleriyle, inancıyla uyuşmadığını belirten Birliğimizin Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şenlik, söz konusu etkinliklerin halkın inancıyla alay etmek olduğunu ve eğlenceli etkinliklerin düzenlenmemesi gerektiğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’ın Kayapınar ve Yenişehir belediyeleri ile Şırnak’ın Cizre Belediyesi tarafından halkın değerleriyle uyuşmayan “Ramazan Şenlikleri” adı altında düzenlenen şarkılı, palyaçolu ve davullu zurnalı gösterilere tepkiler gelmeye devam ediyor.

Ramazan’ın manevi iklimine helal getirmek için bu tür eğlenceli programların bilinçli yapıldığına dikkat çeken Molla Mehmet Şenlik, bu tür etkinliklerin Müslümanların dikkatlerini dağıtması ve başka mecralara çekilmesi için tertiplendiğini söyledi.

“İslam’da Ramazan ayı ibadet ve Kur’an ayıdır”

Ramazan ayının ibadet ayı olduğunu ve bu şekilde geçirilmesi gerektiğini ifade eden Şenlik, “Ramazan etkinliği diye bir şey yoktur. İslam’da Ramazan ayı ibadet ve Kur’an ayıdır. İtikâf ayıdır. Rabbiyle günahları bağışlaması için bir muhasebe ayıdır. Bu muhasebe ayında İslam’ın ahlakına, adabına uymayan etkinliklerin düzenlenmesi İslam’a aykırıdır. Hatta Müslümanların bu aydaki ibadet etmesini engellemektedir. Bu ayda başka zamanda daha fazla ibadete yönelip, Kur’an ile haşir neşir olmaları gerekir. Kur’an’ı anlamak için hem okumaları hem de okutmaları lazım. Ramazan’ın en güzel etkinliği mukabeledir. Karşılıklı Kur’an-ı Kerim’i birbirlerine okuma ve dinlemeleridir. Sonra camilerde itikâfa çekilip ibadete yönelmektir. Yoksa meydanlarda ahlaki olmayan birtakım dansözleri getirilip İslam’ın ahlakına uyman şeyleri yaparken bunun adına ise ‘Ramazan Şenlikleri’ koymak Ramazan ahlakını da ortadan kaldırmak ve sulandırmak demektir. Biz kesinlikle buna karşıyız.” dedi.

“Bu etkinliklerle adeta Müslümanlarla dalga geçip, alay ediyorlar”

Belediye yöneticilerine düzenlenen etkinliklerle ilgili tepki gösteren Şenlik, söz konusu etkinliklerin Müslümanların değerleriyle alay etmek olduğunu vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hele Müslüman geçinen birileri eğer bunu teşvik ediyor, Müslüman belediyeler, yönetimler bunu yapıyorlarsa burada bir yanlışlık var demektir. Büyük bir hata vardır ve bundan dönülmesi lazım. Geçmişteki belediyelerin İslam’i anlayışları bu dur diyorduk. Ramazan ayında herkes ağızlarını bağlamışken, oruç tutarken, ibadet ederken bunlar şarkıcı getiriyorlar ve buna ‘Ramazan Şenliği’ adını koyuyorlar ki bu şenliklere etkinlilere katılanların büyük ekseriyeti oruç tutmayanlardır. Oruçlu bir insan onların neyini izleyecek ki zevk alsın. Bunlar Müslümanların dikkatlerini dağıtmak, Ramazan’dan soğutmak, başka mecralara çekmek için bu gibi etkinlikleri yapmakla adeta Müslümanlarla dalga geçip, alay ediyorlar.”

“Bunun adına hiçbir şekilde ‘Ramazan Etkinliği’ koymasınlar”

“Ramazan Şenlikleri” adı altında düzenlenen programların derhal iptal edilmesi veya Müslümanların değerlerine uygun programların düzenlenmesi gerektiğini vurgulan Şenlik, “Kayyum olarak atananlardan bir iki kişi bildiğim kadarıyla İslami hassasiyeti olan kişilerdir. Eğer bunu yapıyorlarsa burada bir yanlış vardır demektir. Bunun derhal durdurulması gerekiyor. Herkesin teravi namazıyla meşgul olduğu sırada, dışarıda böyle şeylerin yapılması çirkin bir harekettir. Müslümanların bu hassasiyetlerinin en yetkili makamlarca dile getirilmesi, gerekirse gidip oradakilere nasihat etmesi ve âlimlerin de bu konuda konuşması lazım. Camilerde ve mescitler hatiplerin bu konuları dile getirmeleri lazım. Bunun adına hiçbir şekilde ‘Ramazan Etkinliği’ koymasınlar.” şeklinde konuştu.

“Birilerin inancıyla, değerleriyle alay etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur”

Şenlik son olarak şunları söyledi:

“İslam’la alakası olmayan Ermeni biri gelip Ramazan’da ilahisi seslendirecek. Ne hakkı var buna Müslüman mı kalmadı. Böyle devam ederse İslami camialarda infiallerin sebebiyet vermesine yol açabilir. Birileri gidip ‘ne hakkınız vardır, İslam adına böyle şeylerin yapıyorsunuz?’ diye müdahale ederse o zaman belediye ne diyecek. Bu hak mıdır Müslümanları değerleriyle alay etmek dalga geçmek. Birilerin inancıyla, değerleriyle alay etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.”

Check Also

Medrese Öğrencilerinden Gazze’ye Anlamlı Destek

İTTİHADUL ULEMA olarak Diyarbakır İlim İrfan Medresesinde eğitim gören bayan öğrencilerimiz, “Harçlığımız Gazze’ye” sloganıyla başlattıkları …