Birliğimizin Ramazan Bayramı Mesajı;

RAMAZAN BAYRAMI MESAJI;

Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû’ ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü’minleri müjdele. (Tevbe – 112)

Ramazan ayını oruç ve ibadetle geçirerek günahlarımızdan arınma imkanı tanıyan ve bizi mutluluk günleri olan bayrama ulaştıran Rabbimize hamd olsun.

Bayram günleri sevinmek, neşelenmek gerekir. Hz. Ebu Bekir, kızı Âişe validemizin evine gidince, iki cariyenin tef çalıp oynadığını gördü. Ensar-ı kiramın kahramanlıklarını övüyor, destan söylüyorlardı. Hz. Ebu Bekir, Resulullah’ın evinde böyle şey yapılmasının uygun olmayacağını bildirerek, onların susmalarını söyledi. Peygamber efendimiz, Hz. Ebu Bekir’e, “Onlara mani olma! Her kavmin bir bayramı vardır, bu da bizim bayramımızdır. Bayram, sevinç günleridir” buyurdu. (Buhari, i’deyn kitabı-952)

Yukarıdaki hadisede de anlatıldığı şekliyle bayram günleri mutluluk, sevinç ve neşe günleridir.

Her ne kadar sıkıntılı bir süreçten geçiyor ve malum virüs salgını nedeniyle dünyanın her tarafında olduğu gibi tedbir gereği halkımızın büyük bölümü evlerine kapanmak zorunda kalmışsa da, bu durum evimizde İslam’ın büyük şiarlarından olan bayramın neşesini yaşamanın önünde engel görülmemelidir.


Çağımızın imkanlarından faydalanarak dost, akraba ve tanıdıklarımızı çeşitli iletişim araçlarıyla arayarak bayramlarını tebrik etmek ve bu atmosferden ziyadesiyle istifade etmek gerekir.

Ayrıca birçok âlimin fetvasını verdiği, bizim de Fetva Kurulu aracalığıyla tarifini detaylarıyla açıkladığımız bayram namazı büyük bir heyecan ve mutlulukla evlerimizde eda edilmelidir.

Çocuklarımıza bu havayı teneffüs ettirerek, erkenden kalkıp, temizlenmek, güzel kokular sürünmek suretiyle, “Bu günümüzde yapacağımız ilk şey namaz kılmaktır” (Buhari) hadisinden yola çıkarak bayram namazımızı ailece kılmalı ve İslam ümmetine dua etmeliyiz.

Hiç bir zaman aklımızdan çıkmayan Aksa’mızın özgürlüğe kavuşmasını her fırsatta dile getirdiğimiz gibi bu günlerde de unutmamalı, İslam ümmetinin kurtuluşunu dualarımızdan eksik bırakmamalıyız.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle Ramazan bayramınızı tebrik eder, tüm İslam alemine ve siz değerli halkımıza huzur, mutluluk ve zafer getirmesini Rabbimizden niyaz ediyoruz. Bayramınız mübarek olsun.

Check Also

Medrese Öğrencilerinden Gazze’ye Anlamlı Destek

İTTİHADUL ULEMA olarak Diyarbakır İlim İrfan Medresesinde eğitim gören bayan öğrencilerimiz, “Harçlığımız Gazze’ye” sloganıyla başlattıkları …