Bursa’da 13 Kız Öğrencimiz İcazet Aldı

Birliğimiz ile Peygamber Sevdalıları Platformu Bursa Koordinatörlüğü’nün  birlikte düzenledikleri merasimle, ilmi tedrisatını tamamlayan 13 kız talebeye icazetleri verildi.

Programa Zeynep Der Genel Başkanı Eğitimci Yazar  Sabiha Ateş Alpat ve Birliğimizin üyesi Molla Cemal Çınar konuşmacı olarak katıldı.

İcazet alan alimelerden Melek Kayalık’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, alimelerin sahneye gelişi,  gül yaprakları ve Kur’an-ı Kerim’i öperek  altından geçmeleri ile devam etti.

Daha sonra Sabiha Ateş Alpat bir konuşma yaptı.  Konuşmasında özellikle ilmin ve okumanın önemine değinen Alpat, “Öncelikle  Zeynepçe bir duruşun, Meryemce bir duruşun  Asiyece bir direnişin kızlarımıza nasip olmasını ve hepimize böyle evlatlar lütfetmesini Rabbimden niyaz ediyorum.   Allah-u Teala Kur’an-ı Kerim’de ‘Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Diye buyuruyor. Bu ayet-i kerime, ilmin önemini bize aktarma noktasında, düşündürme noktasında önemli bir mihenk taşıdır.”dedi.

“Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu” ayeti ile ilgili bazı alimlerin sözlerini de aktaran Alpat, “Bilenlerin, alimlerin uykusu, bilmeyenlerin, cahillerin ibadetindendaha hayırlıdır. Neden, çünkü bilmeden ibadet eden kişinin hurafeye karışması, bid’atleri işlemesi veya amellerine şirk bulaştırması muhtemeldir.” şeklinde konuştu.

Kadınlar olarak hata yaptıklarını ve bir özeleştiri de bulunacağını söyleyen Alpat, “Kalemi , kağıdı, kitabı elimizden bırakalı çok oldu.   İslam gelmeden önceki hayatın adı cahiliye hayatıdır. Bu cahiliye döneminin tekrar  Allah’ın istediği gibi bir döneme dönebilmesi için, Allah’ın gönderdiği ayetlerin ilki İkra’dır.” ifadelerine yer verdi.

Alpat’ın konuşmasının ardından alimelerden Esma Kaya, medrese hakkındaki duygularını dile getiren bir şiir okudu.

Şiirin ardından gösterilen sinevizyondan sonra İTTİHAD üyesi alimlerden Molla Cemal Çınar bir konuşma yaptı.

İffet konusunda asla taviz verilmeyeceğini vurgulayan  Çınar, “Gittiğim her yerde söylüyorum, Allah iffeti korumayı, namusu muhafaza etmeyi, hayayı ve edebi muhafaza etmeyi bazen dini gerekliklerin üstünde tutmuştur.”şeklinde konuştu.

Alimelerden Esra Arslan’ın okuduğu şiirle devam eden programda, alimelerin medrese hayatını anlatan bir piyes  sunuldu.

Program daha sonra alime kızların aldıkları icazet plaketlerinin ardından Selma Kayalık’ın yaptığı duayla son buldu.

Check Also

8’inci Âlimler Buluşması Sonuç Bildirgesi

Düzenlediğimiz 8'inci Âlimler Buluşmasının sonuç bildirgesinde, "Bugün hiçbir strateji, Müslümanların kanının akmasını önlemekten daha önemli değildir. Bunu önlemek, Müslümanların birlik olmasından geçer. Hiçbir mazeret, Müslümanlar arasında ihtilafları körüklemeyi meşrulaştıramaz." denildi.