‘Çokça Tefekkür Etmeli Ve Tövbe Etmeliyiz’

Üç aylar ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Van’ın kanaat önderlerinden ve Birliğimizin Van Şube Başkanı Molla Ali Arslan, Müslümanların, üç ayları kendileri için bir fırsat olarak görmesi gerektiğini belirterek, “Üç aylar boyunca çokça tefekkür etmeli ve bol bol tövbe etmeliyiz.” dedi.

Peygamber Efendimizin “Ya Rabbi Recep ve Şaban’ı bizler için Mübarek kıl ve bizleri Ramazan’a ulaştır” hadisini okuyarak konuşmasına başlayan Arslan, Müslümanlar olarak bizlerinde Hazreti Peygamberin yaptığı bu duayı bu aylarda sık sık yapmamız gerektiğini söyledi.

Arslan, asrımızın Müslümanlarının da üç ayları gerçek manasıyla idrak etmediğini sözlerine ekledi.

Arslan, “Ramazan ayından önceki aylar bize bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ne ulaşmamız için bir basamaktır. Birinci basamak Regaip Kandili ki bu önümüzdeki hafta Perşembe günüdür. Bu geceler, Rabb-ül Alemin’in ümmeti Muhammed’i düşündüğü için, merhamet ettiği için, insanlar içerisinden çıkarılmış en hayırlı Ümmet olduğu için kendilerine tahsis ettiği ikramlardır. Bu günleri ibadetle, tefekkürle, bol bol tövbe etmekle geçirmeliyiz. Öyle ki; ‘Ben Regaip Kandiline girdiğimde taleplerimi rabbime ileteceğim’ bilincinde olmalıyız. O taleplerimizin arasında Ümmet’in kurtuluşunun talebi olmalı, ‘Ümmet’e olan kardeşliğimi nasıl ifade edebilirimin’ dert edinilmesi olmalı, ‘zulme karşı ben ne yaptım’ sorgusu olmalı, ‘İslam Ümmeti’ne yapılan bunca zulme karşı ben sessiz kaldım mı, sessiz kaldıysam neyin beraatını isteyeceğimin muhasebesi olmalı.  Böyle olursa kalpler huzurla Allah’a varır ve ona; ‘Rabbim işte elimden bu geldi’ diyecek bir cevabımız olur.’

“Ümmetin yöneticilerinin zulmü kabul etmemeleri gerekir”

Ümmetin sorumluluğunu üstlenen yönetici ve âlimlerin zalimlere müsamaha göstermemeleri gerektiği gibi zulmü de kabul etmemeleri gerektiğini belirten Arslan, “Bu konumda bulunan insanların zulümle arkadaşlık etmemeleri lazım. Çünkü zulümle arkadaşlık eden bir insan da zulmeder. İslam âlimleri diyor ki; ‘Küfür devam edebilir ama zulüm devam etmez.’ Bu yüzden bu günleri fırsat bilmeli, rabbimize çokça sığınmalıyız.” ifadelerini kullandı.

“Daha çok tefekkür ile meşgul olup bol bol tövbe etmeliyiz”

“Üç aylarda daha çok tefekkür ile meşgul olup bol bol tövbe etmeliyiz diyen” Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bu ayların başında olduğumuzu sadece 3 gün oruçla belirlememeliyiz. Her gece düşünüp biraz daha tefekkür etmeli, tövbe etmeliyiz. Geçen yılımızı gözden geçirmeliyiz. Eğer önceki yıla oranla iyiliklerimiz fazla ise Allah’a hamd edelim ve biraz daha arttıralım. Eğer ki yanlışlık yapmışsak, geri kalmışsak tövbe edip onları telafi edelim. Regaip Kandili, ondan sonra Berat Kandili, ondan sonra Miraç var. Biz, Allah’ın huzuruna takva ile gitmeliyiz, inançla gitmeliyiz. Dünyada da o şekilde yaşamalıyız. Dünya menfaatlerini bir kenara atmalı, yararlı şeyler yapmalıyız.”

Arlan, üç ayların İslam ümmeti için hayırlara vesile olmasını temenni ederek, “Rabb-ül Alemin bizleri gaflet uykusundan uyandırsın, İslam ümmeti içindeki yöneticileri ıslah etsin. Kur’an’la yaşamayı hem bize hem onlara nasip eylesin inşallah.”

Check Also

Medrese Öğrencilerinden Gazze’ye Anlamlı Destek

İTTİHADUL ULEMA olarak Diyarbakır İlim İrfan Medresesinde eğitim gören bayan öğrencilerimiz, “Harçlığımız Gazze’ye” sloganıyla başlattıkları …