Evlenecek Gençlere ve Ailelerine ‘Kolaylaştırın’ Çağrısı

Evlilik sürecinde tarafların mal ve meslek gibi durumlara öncelik tanımasının evliliği zorlaştırmaktan başka bir şey olmadığını dile getiren Üyemiz Molla Remzi Uçar, bu tür yaklaşımların zinanın yaygınlaşmasına neden olduğunu söyledi

Allah’ın emri, Peygamber’imizin sünneti olan evlilik, insan hayatı içerisinde önemli bir süreçtir. Bu süreçte özellikle aileler, evlatlarının dünya saadetleri için imkanlar nispetinde maddi ve manevi bir sorumluluk altına girmektedirler.Aile büyüklülüğünün verdiği sorumluluk refleksiyle bazen taraflar, dünya saadetini yanlış anlayarak maneviyattan ziyade maddiyatta aramaktadırlar.

“Kim evliliği zorlaştırırsa zinayı kolaylaştırmıştır”

Evliliğin Allah’ın emri, Peygamber Aleyhisselatu Vesselamın sünneti olduğunu hatırlatan Uçar, ” Evlilik ile ilgili hadislerin son kısmasında Allah Resulü, ‘Benim sünnetimden yüz çeviren benden değildir.’ diyerek Müslümanları evliliğe teşvik etmiştir. Ayrıca yine Allah Resulü, ‘Ey gençler topluluğu, sizlerden kimin evliliğe gücü varsa evlensin’ diye buyurmuştur. Tabi ki Allah-u Teala’nın bizlere olan bu emri ve Peygamberimizin bu sünnetini yerine getirme noktasında evliliği kolaylaştırmalıyız. ” ifadelerini kullandı.

Uçar, “Bizler evliliği kolaylaştırmazsak gençlerimiz yanlışlar yapacaklardır. Bu noktada Elmalılı Hamdi Yazır, ‘Kim evliliği zorlaştırırsa zinayı kolaylaştırmıştır.’ demiştir. Allah-u Teala’nın yasakladığı zinanın önüne geçmek için evliliği gençler arasında kolaylaştırmamız lazımdır. Özellikle günümüzde aileler, evlilik için kapılarını çalan gençlere zorluklar çıkartmaktadırlar. Halbuki ailelerin bu işi kolaylaştırmaları gerekiyor.” dedi.

“İslam’da evliliğin esası; sevgi, muhabbet ve sükûnet üzeredir”

Peygamber Efendimiz’in “Kolaylaştırın zorlaştırmayın; müjdeleyin nefret ettirmeyin.” hadisini hatırlatan Uçar, “Peygamber Aleyhisselatu vesellam, bütün fiillerimizde ve yaşantımızda işleri kendimize ve karşımızdakilere kolaylaştırmamızı istemektedir. Özellikle evlilik gibi bir müesseseyi kolaylaştırmalıyız. Aksi takdirde Elmalılı Hamdi Yazır’ın ‘Kim evliliği zorlaştırırsa zinayı kolaylaştırmıştır.’ sözü gibi Allah muhafaza etsin zina yaygınlaşır. Zinanın da toplumda zararları çok fazladır.” şeklinde konuştu.

Özellikle anne-babalara seslenen Uçar, şunları söyledi:

Ey anne-babalar, Peygamber aleyhisselatu ve selam, ‘Dininden ve ahlakından razı olduğunuz bir kişi kapınıza gelirse onu geri çevirmeyiniz. Eğer geri çevirirseniz, yeryüzünde fesadı yayar ve bozgunculuğa neden olursunuz.’ diye buyurmaktadır. Peygamber aleyhisselatu ve selamın bu tavsiyelerine uymamız lazım. Kişide ahlaka bakmak lazım. Mal ya da tahsil durumunu esas almamamız lazım. Biz kızlarımızı tahsil ya da mal ile evlendirmiyoruz. İslam’da evliliğin esası, sevgi, muhabbet ve sükûnet üzeredir.

“Bayanların mahremliklerini korumadığı düğüne şeytanlar şahitlik eder”

Erkek ya da kız çocuklarını evlendirecek ailelere Rum Suresi 21’inci ayetini hatırlatan Uçar, “Çocuklarımızı evlendirirken sükûnet, merhamet ve sevgiye bakmalıyız. Biz de tecrübe etmişiz ki tahsil veya mal; sükûnet, merhamet ve sevgiyi getirmez. Yine Peygamber aleyhisselatu ve selam, ‘Mehri en hayırlı gelin, mehri en az olandır.’ demiştir. Berekete ve hayra ulaşmak isteyen ve kızını sevenler evliliği kolaylaştırsın.” ifadelerini kullandı.

Düğünler hakkında da konuşan Uçar, “Düğünlerimize dikkat etmeli, harama girmemeliyiz. Bayan ve erkeğin iç içe karışıp haramların işlenmemesi lazım. Aksi takdirde evliliğe attığımız ilk adım yanlış olur ve evlilik hayatımız bereketsiz olur. Bir düğünde kadın-erkek toplanıp günah işleniyor, bayanlar mahremliklerini korumuyorsa o düğüne şeytanlar şahitlik eder. Kim çocuğunu sever ve bereket isterse Allah’ın yasakladığı hususlardan düğünlerde de uzak durmalılar.” dedi.

Check Also

2024 Kurban Bayramı Mesajı

Hz. İbrahim’den (aleyhisselâm) bize miras kalan ulvi bir ibadet olan ve İslam’ın şiarlarından sayılan Kurban; …