Genel Sekreterimiz Molla Muhammed ÖZER; Corona virüs salgını için verilen fetvalara uymamız gerekiyor

​Çin’nin Wuhan kentinden dünyaya yayılan Corona virüsün etki alanını daraltmak için âlimler önemli kararlar alıyor.
Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığının, başta Cuma namazı olmak üzere, cami ve mescitlerde cemaatle kılınan namazlara ara verilmesi de bu kararlar içerisinde yer alıyor.

Corona virüs salgının yayılmaması için âlimlerin aldığı kararlara, Müslümanların riayet etmesi gerektiğini belirten Genel Sekreterimiz Molla Muhammed Özer, Müslümanlar olarak tedbirli olunması gerektiğini belirtti.

“Âlimler tıbbi konularda mütehassıs kişilerin görüşlerini de değerlendirip içtihat verir”

İslam ulemasının bir karar alırken bazı değerlendirmeleri yaptıktan sonra aldığını belirten Özer, “Bu konu ile ilgili tıbbi anlamda uzman olan doktorlar görüşlerini kamuoyuna bildirdiler. Bizler de Müslümanlar olarak kamuoyuna açıklanan bilgilere riayet etmemiz önemli olacaktır. Malum bir mesele için bir hüküm verilecekse; bu dini hüküm ise İslam uleması verir. Şayet tıbbı bir hüküm ise bunu da bu işin mütehassısı verir. İslam uleması da tıbbi konularda bazı meseleleri değerlendirirken doktor olmadıkları için bu işin mütehassıs olan kişilerin fikirlerini göz önünde bulundurarak bir içtihat beyan ederler. Son olarak dünyayı yakından ilgilendiren Corona virüs meselesinin değerlendirmesini de İslam uleması bu şekilde yaptı. Dünya İslam Birliği, Ezher Fetva Komisyonu, Diyanet İşleri Başkanlığı ve biz İTTİHADUL ULEMA olarak değerlendirmemizi yaparken bu hususları göz önünde bulundurduk.” ifadelerini kullandı.

“Müslümanlar, âlimlerin verdiği fetvalara riayet etmesi gerekiyor”

Müslümanların İslam ulemasının Corona virüs için verdiği kararlara uyması gerektiğini belirten Özer, “Biz Müslümanların da âlimlerin, Corona virüs salgınından etkilenmemek için verdikleri kararlara riayet etmemiz gerekiyor. Baktığımızda ‘ben camiye giderim ve bana bir şey olmaz. Aynı zamanda toplum içine de istediğim gibi girer karışırım yine bana bir şey olmaz’ anlayışı yanlıştır. Örneğin; Ramazan ayında bir insan hasta ise oruç tutması yasaktır. Eğer bir Müslüman oruç tutarak bedenine rahatsızlık veriyorsa ondan mesul olur ve bu durum haramdır. Bundan dolayı Corona virüs hastalığı bizim yüzümüzden birilerine bulaşırsa biz de kul hakkına girmiş oluruz. Bütün bu sebeplerden ötürü verilen fetvalara Müslümanlar olarak uymak zorundayız.” dedi.

“Tövbe ve istiğfarla günahlarımızdan dönmemiz lazım”

Corona virüs gibi felaketlerden Müslümanların, gerekli dersi çıkarmaları gerektiğini belirten Özer, “Müslümanlar, Corona virüs gibi musibetlerden gerekli dersi çıkarması gerekiyor. Tövbe ve istiğfarla da günahlarımızdan dönmemiz lazım. Bela ve musibetlerin olduğu zamanlarda Müslümanların, Allah’a daha çok yalvarmaları gerekiyor. Ayrıca şunu unutmayalım: Müslüman toplumlar, Çin’den yayılan son yaşanan olayda da görüldüğü gibi hem maddi virüsleri hem de manevi virüsleri maalesef sürekli alıyor. Maddi ve manevi bu tür virüslerden kurtulmak için de Rabbimizi sürekli hesaba katmamız gerekiyor. Son olarak gündemimizde olan Corona virüs gibi belalardan korunmak için tedbirlerimizi almalıyız.” şeklinde konuştu.

Check Also

Medrese Öğrencilerinden Gazze’ye Anlamlı Destek

İTTİHADUL ULEMA olarak Diyarbakır İlim İrfan Medresesinde eğitim gören bayan öğrencilerimiz, “Harçlığımız Gazze’ye” sloganıyla başlattıkları …