“İtikâf Sünneti”

Koronavirüs musibetinin bütün dünyayı sardığı günlerde, ufak bir mikrobun bütün toplumu esir aldığı bu zamanda, insanların kendi iç alemine yönelmesi gerektiğini belirten Molla Muhammed Özer “İtikâf Sünneti” hakkında tavsiyelerde bulundu.

 ​Genel Sekreterimiz Molla Muhammed Özer, zorunlu evde ikame kararının başladığı bu günlerde camilerin açık olduğunu, vakit ve Cuma namazlarının camilerde eda edebileceğini belirtti.

“TOPLUM ARTIK İTİKAF SÜNNETİNE RAĞBET EDİYOR”

Kendisine peygamberlik geldikten sonra Allah Resulü (Sallallahu Aleyhi Vesellem)’in ihya ettiği itikaf sünnetinin belli bir süre topluma unutturulmaya çalışıldığını belirten Özer, “Ama elhamdülillah son yıllarda bu sünneti ihya etme rağbetinin de arttığını görüyoruz. Toplum itikaf sünnetine rağbet ediyor. İtikaf, malum olduğu üzere bir kişinin camiye girip “niyet ettim itikafa girmeye” şeklinde niyet getirdikten sonra orada oturması, zikretmesi, Kur’an okuması, namaz kılması başlı başına Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem)’in sünnetini ihya etmedir. O süre zarfında zorunlu ihtiyaçlar dışında camide kalmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“İTİKAF KUR’AN’LA SABİTTİR VE EFENDİMİZ (S.A.V) HER YIL RAMAZAN AYININ SON ON GÜNÜNÜ İTİKAFTA GEÇİRMİŞTİR”

“İtikafta iken eşlerinize yaklaşmayın” ayeti kerimeden de itikafın Kur’an’la sabit olduğunun anlaşıldığını ve bununla beraber Efendimizin (S.A.V) her yıl Ramazan ayının son on gününü mutlaka itikafta geçirdiğini söyleyen Özer sözlerini şöyle sürdürdü: “Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) zaten ramazanda ibadetlerini arttırırdı, ailesini gece namazlarına kaldırırdı, ailesini ve çevresini ibadete teşvik ederdi. Özellikle de son on günde bunu en üst düzeyde itikafla taçlandırırdı. İtikafın son on günde olmasının bir hikmeti de Kadir gecesinin bu son on gündeki tekli gecelerde olmasıdır. İnsanın zamanı ve imkânı olduğu müddetçe itikaf sünnetini ihya etmesi lazım. Yani bir insan benim zamanım yok on gün kalamam diyorsa üç gün kalsın, üç gün kalamıyorsa iki gün kalsın, iki gün kalamıyorsa bir gün kalsın ya da her camiye girişte itikaf niyeti getirsin, o sevaba nail olsun. İtikafta namaz kılma, kuran okuma, dua etme, zikir ve tövbe gibi amellerle uğraşmak lazım”

“İNSANLARIN KENDİ İÇ ALEMLERİNE YÖNELMESİ GEREKİYOR. İTİKAFTA BUNA BİR FIRSAT OLACAKTIR.”

Koronavirüs musibetinin bütün dünyayı sardığı günlerde, ufak bir mikrobun bütün toplumu esir aldığı bu zamanda, insanların kendi iç alemine yönelmesi gerektiğini belirten Özer sözlerini şu şekilde noktaladı: “İtikafta buna bir fırsat olacaktır inşallah. İç dünyamıza yönelerek kendimizi muhasebeye çekmemiz ve tefekkür etmemiz gerekiyor. Yaptığımız hataları düşünüp tevbe ve istiğfar etmemiz gerekiyor. Bu günler bizim için fırsattır. Belki tanıdığımız birçok insan geçen Ramazan’a ulaşırken bu Ramazan’a ulaşamamıştır. Böyle bir fırsatın ve imkânın tekrardan elimize geçeceğine dair hiç birimizin bir garantisi yoktur. Onda dolayı bu son on günü itikafla geçirmek için azami çaba sarf etmemiz lazım, imkanlarımızı zorlamamız lazım. Kadir gecesine ulaşmak ve bütün günahlarımızdan tövbe etmek için bunu bir fırsat bilerek değerlendirmeliyiz. Rabbim inşallah hepimizi bu fırsatı iyi değerlendirenlerden eylesin.”

Check Also

Medrese Öğrencilerinden Gazze’ye Anlamlı Destek

İTTİHADUL ULEMA olarak Diyarbakır İlim İrfan Medresesinde eğitim gören bayan öğrencilerimiz, “Harçlığımız Gazze’ye” sloganıyla başlattıkları …