Molla Remzi UÇAR: Ramazan’ın son 10 gününü iyi değerlendirilmeli

Kur’an-ı Kerim’in vahiy yoluyla Hazreti Muhammed’e gönderilmeye başlandığı Kadir Gecesi’nin saklı olduğu Ramazan’ın son on gününün önemine dikkat çeken Yönetim Kurulu Üyemiz Molla Remzi Uçar, bu gecelerde bol bol Kur’an okunması, zikir yapılması, dua edilmesi, namaz kılınması ve zamanın tefekkürle geçirilimesi gerektiğini söyledi.

Özellikle tekli gecelerin önemine vurgu yapan Uçar, “Çok mübarek bir aydayız. Bu mübarek ayın en mübarek olan günleri olan son 10 günü müslümanların çok iyi bir şekilde değerlendirmesi gerekmektedir. Peygamberimiz bir Hadis-i Şeriflerinde Hazreti Aişe annemiz bizlere şöyle rivayet etmektedir: ‘Ramazan’ın son 10 gününe girildiğinde Peygamber geceyi ihya eder, ailesini uyandırır ve bu konuda daha fazla çalışırdı.’diyor.” dedi.

“Ailemizle beraber bu geceleri ihya edelim”

Son aylarda tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirus salgının İslam ümmeti üzerinden bertaraf edilmesi hususunda dua için büyük bir fırsat olduğunu hatırlatan Uçar, “Özellikle salgın hastalıktan dolayı evlerimizden çıkmadığımız bu günlerde ailemizle beraber bu geceleri ihya etmemiz gerekir. Belki bu gecelerde Kadir Gecesini bulabiliriz.”ifadelerini kullandı.

Kadir Gecesi’nin önemine dikkat çeken Uçar, “Nitekim Allah-u Te’ala Kadir Gecesi’nin bin aydan daha hayırlı olduğuınu buyurmaktadır. Bu geceki Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu gecedir. Şayet bu geceleri ibadet ve dua ile geçirir isek Allah-u Te’ala bu sevabı kat kat verecektir inşallah. Çünkü bu gece yapılan ameller normal günlerdekinden çok daha hayırlıdır.” şeklinde konuştu.

“Bu gecelerde Kur’an okuyalım, zikir yapalım ve dua edelim”

Özellikle son 10 günün tekli gecelerinde yapılması gereken ibadetler konusunda tavsiyelerde bulunan Uçar, “Bu gece için tavsiyelerimiz, Kur’an’ın bu gece nazil olması münasebetiyle bol bol okunmasıdır. Nitekim sevabı da çok olacaktır. Ayrıca ‘siz bilinki kalpler ancak Allah’ı anmakla tatmin olur’ ayeti gereğince müslümanların zikir yapmasını öneriyoruz. Bu gece kendimiz, müslümanlar ve üzerimizdeki salgın hastalığın kaldırılması için özellikle dua etmeliyiz. Çünkü Peygamberimiz, ‘Dua, ibadetin ta kendisidir’ buyurmaktadır.”diye belirtti.

Uçar, “Bir diğer tavsiyemiz, bu gecenin namaz ile ihya edilmesidir. Çünkü Peygamberimiz yine bir hadis-i şeriflerinde, ‘Kim Ramazan gecelerini namazla geçirirse geçmiş günahları affedilir.’ Bizlerinde bu son 10 geceyi özellikle daha fazla nafile namazlarla geçirmemiz gerekir.” dedi.

“Ramazan’dan sonrasına iyi bir şekilde çıkabilmenin tefekkürünü yapmamız lazım”

Bireylerin yaptıkları amellerin muhasebesi için zamanın tefekkürle geçirilmesi önerisinde bulunan Uçar son olarak şunları söyledi:

“Aynı zamanda bu ayı tefekkürle de geçirmeliyiz. Peygamberimizin, ‘Akıllı o kimsedirki kendini, hesaba çeken ve ölümden sonrası için amel işleyendir.’ Bizler bu son gecelerde kendimizi hesaba çekmeli, neler yapıp yapmadığımızı, yapabileceklerimizi, eksiklerimizi ve Ramazan’dan sonra nasıl iyi bir şekilde çıkabilmenin tefekkürünü yapmamız lazımdır.”

Check Also

2024 Kurban Bayramı Mesajı

Hz. İbrahim’den (aleyhisselâm) bize miras kalan ulvi bir ibadet olan ve İslam’ın şiarlarından sayılan Kurban; …