“Salgınla birlikte İslami ilkelerin önemi öne çıktı”

​Kürdistan İslami Topluluk Partisi Genel Başkanı Şeyh Ali Bapir, İTTİHADUL ULEMA’nın Âlimler Buluşması’nda yaptığı konuşmada, İslam’ın zamanın ötesindeki tavsiyelerinin halen geçerli olduğunu, bunun salgın sürecinde daha iyi anlaşıldığını vurguladı.

Kürdistan İslami Topluluk Partisi (Komela İslami) Genel Başkanı Şeyh Ali Bapir, programda “Beş Noktada/eksende Korona ve sağlıklı iletişim” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Bazı Arap ülkelerin, siyonist işgal rejimiyle normalleşme adımlarına değinen Ali Bapir, “Siyonist yapı eğer sistemini diğer İslam devletleri ve Arap devletleriyle normalleştirmek istiyorsa evvela kendisiyle başlaması gerekiyor. Kendisini normalleştirmesi gerekiyor. Çünkü normali değiştiren, Filistinlilerin topraklarını gasp ederek anormal bir şey yapmaktadır. Siyonist işgalle normalleşmeye giden devletler, biliniz ki israile doğru koşuşunuz sizin aleyhinizedir. Bunun sonucunda sadece bir kayıp elde edersiniz.” dedi.

Ardından Coronavirus salgınından çıkarılması gereken dersleri anlatan Ali Bapir, İslam inancını göre Allah’ın hiçbir şeyi abes, boş yere yaratmadığını ifade etti.

Ali Bapir, “Bu hakikati idrak etmek kendi başına manevi bir kazanç kabul edilebilir. Coronavirus salgınında bu hakikati bilmek bir çok hakikate götüren bir anahtardır.” dedi.

Afetler ve sıkıntıların Allah’ın bir sünneti olduğunu söyleyen Ali Bapir, “Başınıza gelen herhangi bir musibet kendi ellerinizin yaptığı işler yüzündendir.” ve “İnsanların elleriyle yaptıklarından dolayı, karada ve denizde bozgunculuk çıkmıştır.” ayetlerine atıfta bulundu.

Kainatın bir yöneticisinin olduğunu vurgulayan Bapir, “İnsan dilediği gibi tasarrufta bulunamaz. Gözle görülmeyen bir mahluk olan Covid-19 karşı insanlar aciz kaldı, sınır kapılarını kapattılar. Evlerine kapandılar. Dolayısıyla insanlık  içinde bulunduğu durumu düşünmeli. Akıllarını başlarına almaları gerekiyor. Gurur ve kibirlerinden vazgeçmeleri gerekiyor. Allah’tan uzak olan sistemlerinden vazgeçmeleri gerekiyor. Çünkü bu sistemler insanların hayatını berbat bir hale getirdiler. Özellikle fakirlerin durumu gözönünde.” diye konuştu.

“Salgınla birlikte İslami ilkelerin öneminin öne çıktığını görüyoruz. Özellikle İslam’ın zamanın ötesindeki tavsiyeleri halen geçerlidir.” ifadesinin altını çizen Ali Bapir, yöneticilere de halkın malına sahip çıkmaları, zulümden sakınmaları ve adaletle davranmaları çağrısında bulundu.

Check Also

Medrese Öğrencilerinden Gazze’ye Anlamlı Destek

İTTİHADUL ULEMA olarak Diyarbakır İlim İrfan Medresesinde eğitim gören bayan öğrencilerimiz, “Harçlığımız Gazze’ye” sloganıyla başlattıkları …