Suçlu Kadar Onu Yetiştiren Sistemde Suçludur

Birliğimizin Genel Başkan Yardımcısı Molla Beşir Şimşek, son yıllarda çocuklara yönelik yapılan cinsel istismar olaylarıyla ilgili İLKHA’ya açıklamalarda bulundu.

Televizyon ve gazeteler yoluyla topluma iffetsizlik ve ahlaksızlığın aşılandığını belirten Şimşek, en kısa sürede televizyon ve basının ıslah edilmesi ve toplumda maneviyatın oluşması için devlete büyük görevler düştüğünü söyledi. 
Mevcut devlet anlayışı ve sistemin suçlu ürettiğine dikkat çeken Molla Beşir Şimşek, bu yönüyle olaya bakıldığında suçu işleyenler kadar suçlu üreten sisteminde bu olaylarda suçlu olduğunu söyledi.
Eğitim sisteminin de gözden geçirilip, maneviyat ağırlıklı bir eğitim sistemine mutlaka geçilmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, toplumun ıslahına yönelik yepyeni bir sistemin oluşturulmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

“Bu toplum nasıl bu hale geldi?”

Son zamanlarda, çocuklara yönelik taciz ve öldürme olaylarının medyada sıkça duyulduğunu ve bunun utanç verici bir manzara olduğunu belirten Şimşek, “Hangi televizyonu açsanız ekranlarda bu duruma şahit oluyoruz. Son zamanlarda herkesin dilinde ‘idam’ naraları atılıyor. Ben İttihat-ul Ulema temsilcisi olarak şunu belirtmek istiyorum; bir insanın idam edilmesiyle bu iğrençlikler bitmez. Elbette bunun için farklı adımların atılması lazımdır. Her şeyden önce bu sorun nereden çıktı? Bu toplum nasıl bu hale geldi? Mutlaka bunun araştırılması ve bu tür tespitlerin yapılması lazımdır. Biz böyle değildik. Bu millet, inancıyla barışık olduğu zamanlarda, bu tür iğrençlikleri hiçbir zaman duymuyorduk, bu olaylar bu toplumda yoktu.” diye konuştu.

“Bu toplum özüne döndürülmelidir”

Eğitim sisteminin mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu insanlar nasıl bir eğitimden geçiyorlar. Çünkü bu çirkinliklerin altına imzalarını atanlar birkaç pejmürde değildir. Her türlü unvana sahip insanlarla fabrikada, iş yerinde bu ve buna benzer olaylarla hepimiz karşılaşıyoruz ve bu bir moda halini almıştır. Belki bu elit kesim dediğimiz, özellikle televizyonlarda boy gösterenler, zaten her gün bunun reklamını yapıyor. Bu toplum özüne dönmeli, özüne döndürülmelidir. Bu toplum İslam’a, maneviyata dönmeli. Aksi takdirde hiç bir şey bunun önünü alamaz. İnsanların kalplerine Allah sevgisi, korkusu girmeli. İnsanlar bu konuda tekrardan terbiye edilmeli. Elbette bunu gerçekleştirecek eğitim sistemidir. Bugün var olan eğitim sistemi maalesef bundan mahrumdur. Bundan dolayı bunu bir fabrika olarak düşünürsek çıkaracağı ürün işte şu an gördüğümüzdür.”

“Suçu işleyen ne kadar suçluysa bu insanı yetiştiren sistemde bu kadar suçludur”

Kötülüğü teşvik edenlerin de kötülüğü yapanlar kadar suçlu olduğuna dikkat çeken Şimşek, “ Bu suçu işleyen insan ne kadar suçluysa bu insanı yetiştiren sistemde bu kadar suçludur. Televizyonda, basın ve yayında bunu teşvik eden zihniyette bu kadar suçludur. O yüzden toplumsal bir suçluluk vardır. Herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Televizyonların, basın ve yayının bu manada ıslah edilmesi lazım. Bugün ahlaksızlık had safhadadır. Televizyonlarda iffetsizlik reklamları yapılıyor. Bütün televizyon filmleri, diziler, 24 saat bu nesle iffetsizliği, edepsizliği, ahlaksızlığın en iğrencini, kültürel faaliyetler diye topluma empoze ediyor. Bu toplum bu şekilde yetiştiriliyor.” dedi.

“Devlet eğitim sistemi gözden geçirilmelidir”

Devletin bu manada görevini yapması gerektiğini ifade eden Şimşek, “Devlet, televizyonlara, basına, dizilere, internetlere mutlaka el atmalı, bunun önünü almalıdır. Eğitim sistemi gözden geçirilmeli, maneviyat ağırlıklı bir eğitim sistemine mutlaka geçilmelidir. Manevi eğitim mutlaka ağırlıklı olmalıdır. Bunun yanında kanaat önderleri, İslam âlimleri, toplumun bizzat kendisi, anne ve babalar üzerine düşen görevi yapmalıdır. Aksi takdirde hiçbir şey bunun önüne geçemez. İnternet, her türlü iffetsizliğe, ahlaksızlığa, hayasızlığa ulaşılabilecek bir imkân sunuyor. Her telefonu alan bu tür hastalıklarla müptela olmuştur. Televizyon dizileri, gazeteler, sokak bunu yapıyor. Sistem bunu üretiyor.” diye konuştu.

“Sistem kendini ıslah etmelidir!”

Şimşek, son olarak şunları söyledi: “Sistem kendini ıslah etmelidir. Yepyeni bir sistem oluşturulmalı ve bu sistemin içerisine; gazeteler, televizyonlar, diziler, internette giriyor. Bütün bunlar ortadan kaldırılmadığı ve ihya edilmediği müddetçe bu çocukların ölümünün önünü hiç kimse alamaz. Bunların vebali bütün bir toplumun boynundadır. Başta en yetkililerden en aşağıya kadar hepimizin bu çocukların katlinde mutlaka mesuliyetimiz vardır. Görevini yerine getirmeyen âlim de, kanaat önderi de, devlet de, cumhurbaşkanı da mesuldür. Kimse suçu üzerinden atıp sadece bu fiili işleyen kişi için ‘idam’ diye bağırmamalıdır. Bu şekilde ıslah olmaz. Toplum, mutlaka bir bütün olarak maneviyatla ıslah olmalı diye düşünüyorum.”

Check Also

2024 Kurban Bayramı Mesajı

Hz. İbrahim’den (aleyhisselâm) bize miras kalan ulvi bir ibadet olan ve İslam’ın şiarlarından sayılan Kurban; …