Talebelerimiz Seviye Tespit Sınavına Girdi

Diclekent Pi Analitik Dershanesinde düzenlenen sınava, İTTİHAD’ın Türkiye geneli medreselerinde eğitim gören yaklaşık 212 erkek öğrenci katıldı.

Bu sınavın Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunu kaydeden İTTİHAD Sınav Komisyonu Başkanı Molla Mehdi Yalçın, “Bu sınavı yaparken hem medrese hem de modern usulde yapmak istedik. İkisini de bir araya getirip sınavı düzenledik. Bu sınav, öğrencilerimizin seviyelerini öğrenmek için düzenleniyor. Malum bugün medreselerde ders veriliyor. Fakat sınav yapılmıyor. Sınav yapılmadığı için öğrenci de kendi seviyesini tam olarak öğrenemiyor. Bu şekilde de icazet alıyor. Ama böyle sınav yapılsa öğrenciler de kendi seviyelerini öğrenir. Bu yüzden böyle bir sınav hazırladık. Allah’ın izniyle bu durumun bütün medreselerde yapılmasını umuyoruz. Eğer bu sınavlarımız sürekli yapılsa öğrencilerimiz de kendilerini ihtisasa hazır hissederler. Bu şekilde hangi öğrencinin ihtisasa hazır olduğunu da öğreniyoruz. Allah’ın izniyle bu sınavımız bütün medreselere örnek olur.” diye konuştu.

“13 medreseden 212 kişi sınava katıldı”

Yaptıkları sınava 13 erkek medresesinden katılım olduğunu açıklayan Yalçın, “Diyarbakır, Batman, Bismil, Silvan, Cizre, Van, Bingöl ve Siirt’te bulunan medreselerden katılım sağlandı. Sınava giren öğrenci sayısı 212’dir. Bu sınava İzzi’ye kadar okumayan öğrenci ile mezun olan öğrenci almadık. Bu sınavımız ilk olduğu için henüz profesyonel olamadık. Ama Allah’ın izniyle bu sistem tam olarak otursa ileride daha iyi sınavlar yapmayı düşünüyoruz. Biz istiyoruz ki bütün medreseler İTTİHAD bünyesine girsin. Âlim ve medreselerimizin tamamen bir olmasını istiyoruz. Okuttuğumuz öğrenciler de Allah’ın izniyle ileride İTTİHAD çatısında dersler verecekler.” dedi

“Öğrencilerin seviyesini öğrenmek için sınav yaptık”

Bu tür sınav ve medreselerin bir komisyon tarafından yürütüldüğünü açıklayan İTTİHAD Tedrisat Komisyonu Başkanı Molla Abdurrahman Ekinci ise “Daha önceki medrese sisteminde bu durum yoktu. Biz böyle bir sistem getirdik ki bu işin ciddiyeti anlaşılsın ve herkes tarafından da fark edilsin. Her müderris kendi medresesinde öğrencilerinin durumunu bilir. Ama bütün medreselerin durumunun ortaya çıkması ancak sınav ile belirlenir. Her medresenin ne kadar kapasitede olduğu ve öğrencilerin kapasitesini bu sınavla anlayacağız. Hem idareci öğrenciyi bilir hem de öğrenci durumunu iyi öğrenir. Öğrenci de işin ciddiyetini anlar. Diğer eğitim kurumları olan dershaneler ile okullarda da bu durum var. Özellikle Kürdistan dışındaki medreselerde öğrenciler sınava girer. Sınavda başarılı olanlara ödül verilir. Bu şekilde öğrencinin seviyesine göre kararlar alınır.” ifadelerini kullandı.

“Aileler çocuklarını vakfetmelidir”

Medreselere çocuklarını gönderen insanların kesinlikle çok sevinmesi gerektiğini vurgulayan Ekinci, sözlerini şöyle tamamladı: “Çünkü çocuklarını İslami eğitime vermiş oluyorlar. Bu sayede Allah tarafından mükâfat kazanırlar. İleride çocukları âlim olursa bunun sevabı kıyamete kadar devam eder ve bu sevap anne babaya da ulaşır. Ailelerin çok mesut ve saadetli olması gerekir. Şu anda bizim öğrencilerimiz açık lise ve İmam Hatip okuyor. Okulu bitirdiklerinde daha iyi duruma geliyorlar. Bu şekilde diğer lise ve ilahiyat öğrencilerinden daha şanslı oluyorlar. Bu durumun maddi avantajı olmazsa da burada Allah’ın rızası var. Birçok insan evladını hayır kurumuna vakfediyor. Hz. Meryem’in annesi de kızını vakfetmiştir. Ailelerin de bu konuda duyarlı olup çocuklarını vakfetmeleri gerekir.

İTTİHAD tarafından yapılan seviye tespit sınavının ardından öğrenciler, piknik alanlarına götürüldü. 

Check Also

8’inci Âlimler Buluşması Sonuç Bildirgesi

Düzenlediğimiz 8'inci Âlimler Buluşmasının sonuç bildirgesinde, "Bugün hiçbir strateji, Müslümanların kanının akmasını önlemekten daha önemli değildir. Bunu önlemek, Müslümanların birlik olmasından geçer. Hiçbir mazeret, Müslümanlar arasında ihtilafları körüklemeyi meşrulaştıramaz." denildi.