Üyemiz Molla Osman TEYFUR’dan Ramazan Şenlİklerİne Tepkİ!

Son zamanlarda Ramazan ayında oruç ibadetinin ve Ramazan ayının ruhuyla bağdaşmayan, manevi yönden de bir fazileti ve kazancı olmayan “Ramazan Şenlikleri” ve “Ramazan Eğlenceleri “ adı altında eğlence ve şenlik programları düzenleniyor. Bu programlar iftarla birlikte başlayıp gece yarılarına kadar müzikli eğlenceli gösteriler, oyunlar şeklinde devam ediyor. Ramazan ayının sevinç atmosferini en iyi şekilde yaşamak gerektiğini belirten üyemiz Molla Osman TEYFUR, ramazanın ruhuna aykırı ve ibadetlerden alıkoyan programlardan da uzak durulması gerektiğini belirtti.

“İslam’da sevinç sınırları da konulmuştur.” diye konuşan üyemiz Molla Osman Teyfur “Bir Müslümanın sevinme hakkı vardır. İslam bunun meşru yollarını göstermiştir. Dolayısıyla İslam sevinmeye karşı değildir. Bir Müslüman hem hüznünü, hem de sevincini şer’i kurallar dâhilinde yapar. Ramazan’da yapılan bu tür etkinliklere gelince; Ramazan, nefsi temizlemek ve arındırmak için farz kılınmıştır, hikmeti budur. Allah-u Teâlâ orucun farziyetinin hikmetini bildirirken, “Olur ki (oruç sayesinde) muttakilerden olursunuz” buyuruyor. Ramazanın ve orucun hikmeti günahtan ve kötülüklerden arınmaktır.” ifadelerini kullandı.

“MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SATMASINLAR”

Ramazanın ruhuna aykırı etkinliklerin amacının insanı Allah’tan uzaklaştırmak olduğuna işaret eden Teyfur,  “Bir Müslüman için haram etkinlikler yapmak akıl kârı değildir. Eğer bu şekildeki etkinlikleri yapanlar gerçekten Müslüman olduklarını düşünüyorlar ve ibadetleri yerine getiriyorlarsa, bu etkinlikleri yaparken bir kez daha düşünmeliler. Burada bir şeytani görev icra ediliyor. Eğer birileri Müslüman memleketlerde, böyle zamanlarda, özellikle teravihin, iftarın, sahurun yapıldığı anlarda böyle etkinlikler yapıyorlarsa kesinlikle şeytanın vazifesini icra ediyorlardır. Gayeleri Müslümanları Allah’a kulluktan uzaklaştırmaktır. Bu, kabul edilemez. O yüzden, kim yaparsa yapsın, Müslüman olduklarını iddia ediyorlarsa, Müslümanım derken neyi kastediyorlar, bunu düşünsünler. Ramazanın ve orucun ruhuna ters düşen işlerden kaçınmalıdırlar. Bir insan bazen ayağı kayıp hata yapabilir. Farkında olmadan bir haram işleyebilir ancak bilerek ve ısrarla bir günah üzerinde durmaz. Bunu yapanlar Müslüman iseler hemen vazgeçip tövbe etmelidir. Müslüman insanları hayra davet eder. Bunun zıddını yapan bir insan şeytani bir görev icra ediyor. Müslüman mahallesinde salyangoz satmasınlar.” şeklinde konuştu.  

Check Also

Zekât, İslam’ın 5 Rüknünden Bir Tanesidir

Ramazan ayında verilen zekât ve fitrenin önemi hakkında açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Üyemiz Molla Abdulkuddüs …