“8’inci Âlimler Buluşması 30Eylül-1Ekim’de Düzenlenecek”

8. ALİMLER BULUŞMASI BASIN AÇIKLAMASI

Her yıl mutat olarak düzenlediğimiz uluslararası “Âlimler Buluşması” programımız, 2015 yılından bu yana devam etmektedir. Türkiye, İran, Irak, Suriye, Mısır, Filistin, Afganistan, Katar, Lübnan ve Ürdün gibi İslam ülkelerinden seçkin ulemanın katıldığı programımız; bu sene 30 Eylül – 1 Ekim 2023 tarihinde “İslami Uyanışa Rehberlik Etme” temasıyla Diyarbakır’da bulunan genel merkezimizde gerçekleştirilecektir.

8’incisini düzenleyeceğimiz bu buluşmalardaki temel amacımız, Kürt coğrafyası başta olmak üzere İslam coğrafyasındaki ulemayı ortak noktalarda bir araya getirmek; İslam âleminde bulunan mevcut problemlere çözüm üretmek ve kalkınmasında öncü rol oynamaktır.

Geçen yıl yapmış olduğumuz programda bazı âlimlerin dikkat çektiği meseleleri, tertip komitesi tarafından yapılan istişareler neticesinde bu yıl işlenecek konular olarak belirlendi. Bu bağlamda özellikle aileyi korumak, kavmiyetçilik ve Kürt meselesi, gençlerle iletişim, fıtrata ve insanlık değerlerine yapılan müdahaleler, batı kültürü tesirinde kadının yaşadığı problemler vb. konuların yanı sıra toplumsal meselelerde ulemanın rolü, İslami uyanışa rehberlik etmede ulemanın rolü, Selahaddin Eyyubi ve Kudüs gibi bazı önemli konularda âlimler görüşlerini ve yapılması gerekenleri ele alacak, fikirlerini sunacak ve netice itibarıyla hazırlanacak sonuç bildirgesiyle bu çözümleri kamuoyuyla paylaşacaktır.

Bu vesile ile yapacağımız programın hayırlara vesile olmasını diler, İslam âleminin var olan sorun ve sıkıntılarına çözüm olmasını yüce Allah’tan niyaz ederiz.

Check Also

2024 Kurban Bayramı Mesajı

Hz. İbrahim’den (aleyhisselâm) bize miras kalan ulvi bir ibadet olan ve İslam’ın şiarlarından sayılan Kurban; …