ABD Başkanı Trump’ın Kudüs Açıklaması Üzerine

Göreve geldiği andan itibaren islam ümmetinin kırmızıçizgisi durumunda olan hassas meselelerle ilgili ciddi plan ve projelerinin bulunduğu görülen büyük sömürü devleti ABD’nin başkanı Donald Trump’ın Kudüs’le ilgili yaptığı açıklama, işgal güçlerinin artık hiçbir şekilde Müslümanlardan çekinmediklerini gösteren bir adım mahiyetindedir. 

Trump’ın Kutsal topraklara gerçekleştirdiği ziyaret neticesinde bölgedeki sözde Müslüman dostlarından aldığı maddi ve manevi destekle; ümmet üzerinde yürüttüğü oyun ve desiselerine Kudüs’ü eklemesi, islam dünyasının nasıl bir düşmanla karşı karşıya olduğunu açıkça gözler önüne sermektedir. 

İslam dünyasının atan kalbi mesabesinde olan Kudüs ve Mescid-i Aksa’yla ilgili önceki ABD başkanlarından hiçbirinin cesaret dahi edemediği bu şekildeki bir adıma sonuna kadar direnmek her Müslümanın üzerine farz olmuştur.

İçerisinde bulunduğumuz şu dönemlerde Müslümanlar olarak ibret almamız gereken ve bizleri yekvücut olmaya sevk eden, sonuncusu Kudüs olmak üzere düşmanlarımız tarafından sayısızca adım atılmasına rağmen, hâlâ hiçbir şey olmamış gibi davranmamız zalimleri daha fazla cesaretlendirdiği gibi Allah’u Teâla’nın gazabını harekete geçirebilir. Zira tüm bu gelişmelere karşı sessiz kalmak zilletten başka bir şey değildir. 

Kudüs ümmetin kırmızıçizgisiyle, başta Yahudiler olmak üzere bütün düşmanlarımıza bu hassasiyetimizi göstermenin vakti gelmiştir artık. Hz Ömer ve büyük komutan Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs ruhuyla, yeni intifaların fitilini tutuşturmak sadece Filistinlilerin, değil her bir Müslümanın şer’i sorumluluklarındandır.

Bu bağlamda başta islam ülkelerinin liderleri olmak üzere bütün Müslümanlara çağrımızı yineliyoruz; Kudüs islam ümmetini muhafaza eden bir kale hükmündedir. Bu kaleyi muhafaza etmediğiniz takdirde hem dünyanız hem de ahiretiniz heba olacaktır. Öyleyse terörün başı Amerika ve İsrail’in işgal sınırlarını durdurmak için Kudüs’e sahip çıkılmalı, bu uğurda siyasi, iktisadi ve sosyal bütün dünyalık endişeleri göz ardı etmemiz gerekir.

Âlimler ve Medreseler Birliği

Check Also

2024-2025 Yılı Medrese Kayıtlarımız Başladı

2023-2024 eğitim öğretim yılı faaliyet döneminin sona yaklaştığı bu günlerde yarıyıl tatili ve sonrasında eğitimlerini …