Halkımıza İtikaf Çağrısında Bulunuyoruz

 “İman edip salih ameller işleyenler, işte öyleleri de cennet ehlidirler ve orada ebedî kalıcıdırlar.” (Bakara 82) 

“Müminlerin annesi Hz Aişe (Allah kendisinden razı olsun) şöyle buyurdu: Resûlullah (sav) vefat edinceye kadar Ramazanın son on gününde itikâfa girer ve derdi ki: “Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın” (Buhari) 

İtikâf, lügatte, bir şeye devam etmek, bir şeyi bekleyip durmak manasına gelir. Istılahtaki manası ise, 5 vakit cemaatle namaz kılınan bir camide, ibadet niyetiyle durmak, ikamet etmek demektir. 

İtikâf; özellikle Ramazan ayının son on gününde eda edilen, Ramazanın hayrını tamamlayan ve biz müminler için kaçırılmaması gereken önemli bir fırsattır. İçerisinde bulunduğumuz Ramazanın bu son günlerini ibadetlerimizi ikiye katlayarak geçirmeliyiz. Bunu ise ancak, efendimizin her sene bu günlerde düzenli olarak yaptığı itikâf ibadetiyle gerçekleştirebiliriz.

İman edip salih amel işleyen müminler için Ramazan ayı ve içerisinde ki Kadir gecesi muhakkak itikâfla süslenmelidir. Peygamber (sav) Ramazan ayında farz olan oruç ve fıtır sadakası gibi sünnet olan itikâf ibadetini de asla terk etmezdi. Efendimizin yolundan giden Müminler olarak; ona olan sevgi ve muhabbetimizi ona tamamen uyarak, taklit ederek ispat etmeliyiz.

Bu bakımdan Mümin kardeşlerimize itikâfa girmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Herkes kendi mahallesinde bulunan mescitte niyetini getirerek itikâfa girmelidir. Gündüz herhangi bir meşguliyeti olmayanlar gün boyu, olanlar ise geceleri bu ibadeti muhakkak yerine getirmeli, kadir gecesini bu son on günde aramalıdırlar.

Bu vesileyle kardeşlerimizden, başta İslam ümmetinin mazlumları olmak üzere bütün Müslümanlara dua etmesini bekliyor, Âlimler ve Medreseler Birliği olarak şimdiden kadir gecelerini mübarek ediyoruz.

Alimler ve Medreseler Birliği

Check Also

İ’tikaf ibadetine ilişkin tavsiyeler

Süleyman Kızılçınar tarafından yapılan açıklamada, i’tikafın “bir Müslümanın belirli bazı şartlar altında beş vakit namaz …