Kurban Bayramı Mesajı

Onlara Âdem’in iki oğlunun haberini gerçeğe uygun olarak anlat: Hani ikisi de birer kurban sunmuşlar, birinin ki kabul edilmiş, diğerinin ki kabul edilmemişti. Kurbanı kabul edilmeyen, diğerine, “And olsun seni öldüreceğim!” dedi. O da dedi ki: “Allah ancak takvâ sahiplerinden kabul eder.” (Mâide – 27)

Kurban Allah’a (cc) yakınlaşmak demektir. Allah (cc) için kesilen hayvanın etinin muhtaçlara ulaşmasıyla sosyal bir ibadet olan Kurban, diğer anlamda da Allah’a takva yoluyla yakınlaşmanın bir ifadesidir.

Yarın Salı günü Kurban bayramını Allah’ın izniyle idrak edeceğiz. Bu gün sabah namazından sonra getirmeye başladığımız teşrik tekbirlerini bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar devam ettirerek Allah’ı (cc) yüceltecek, hamd ve övgülerde bulunacağız.

Hz. İbrahim’den bize miras kalan Kurban hadisesi şüphesiz pek çok hikmeti barındırmaktadır. Sembolik olarak kesilen hayvanla birlikte aslında Allah (cc) ile aramıza giren nefsani duyguları yok etmiş bulunmaktayız. Bizi Allah’tan (cc) uzaklaştıran her türlü nefsani arzuları manevi bıçak darbesiyle boğazlamış ve Allah’a daha fazla yakınlaşma arzusunda olmayı dilemiş oluyoruz.

Bu sebeple imkânı olan kişileri hem fakirleri sevindirmek hem de kendilerini nefsin bağlarından kurtarmak için Kurban kesmeye çağırıyoruz.

Bayramlar küskünlüklerin bittiği, dost, akraba ve komşularla sevinç ve mutluluğun paylaşıldığı günlerdir. İmkân nispetinde yakınlarımızı ziyaret etmeli, uzakta olanları telefon gibi iletişim araçlarıyla arayarak bayramlarını tebrik etmeliyiz.

Bu vesileyle genelde tüm İslam âleminin, özelde Hac farizasını yerine getirme fırsatını bulan hacıların ve halkımızın bayramını tebrik eder, huzur, mutluluk ve sağlık getirmesini yüce Rabbimizden niyaz ederiz.

Bayramımız Mübarek Olsun…

Check Also

2024 Kurban Bayramı Mesajı

Hz. İbrahim’den (aleyhisselâm) bize miras kalan ulvi bir ibadet olan ve İslam’ın şiarlarından sayılan Kurban; …