Kurban Bayramı Mesajı

“Şimdi sen Rabbin için namaz kıl ve kurban kes!”(Kevser-2)

Yarın Cuma günü mübarek Kurban Bayramı’nı Allah’ın izni ile idrak etmiş olacağız. Arefe günü olan bugünün sabah namazından itibaren farz namazlar akabinde teşrik tekbirlerini getirmeye başladık.“Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ ilâhe illallâhu Allâhu Ekber. Allâhu Ekber ve lillâhi’l-hamd” Vacip olan bu ibadeti aksatmadan yapmaya özen gösterilmeli, her zamankinden çok tövbe ve istiğfar etmeliyiz.

Son günlerde insanlık olarak çeşitli imtihanlardan geçiyoruz. Malum olduğu üzere Covid-19 salgını bunların başında gelmektedir. Bu hastalıkla birçok sevdiğimizi dar-ı bekaya uğurladık. Bu vesile ile tekrardan kendilerine Allah’tan rahmet diliyoruz.

Hiç şüphesiz kainatta en ufak şeylerin dahi Allah’ın izni ile cereyan etmekte olduğuna inancımız tamdır. Yaşadığımız bu imtihanlarda da muhakkak ilahi bir takdir vardır. Biz kullara sabır, şükür ve tevekkülden başka hiçbir şeyin yakışmadığını bilmeliyiz. Ancak tevekkül adı altında vurdumduymaz hal ve hareketler sergilemek de Müslüman’a yakışmayan bir tutumdur. Bayram mutluluğumuzu hüzne dönüştürecek durumlardan sakınmalıyız. Sevdiklerimizle bayramlaşırken muhakkak pandemi tedbirlerine riayet etmeli ve sosyal mesafeyi ihlal etmemeliyiz. Kalabalık ortamlar oluşturarak hastalığa davetiye çıkarmamalıyız. Rabbimizden niyazımız biran önce bizleri bu hastalıktan muhafaza etmesidir.

Bayramlar mutluluk ve sevincin bir diğer adıdır. Bu bayramda da sevdiklerimizle bayramlaşmayı ihmal etmemeli, uzaklarda olan akraba ve tanıdıklarımızı muhakkak iletişim araçlarıyla arayarak bayramlarını tebrik etmeliyiz.

Kurban bayramında unutmayacağımız bir kesim de hiç şüphesiz fakir-fukara ve yetimler olmalıdır. İmkan sahibiysek keseceğimiz Kurbanın etini onlara hemen ulaştırmalı bayram sevinçlerini pekiştirmeliyiz. İmkanlar ölçüsünde onları da ziyaret etmeli mutluluğumuzu onlarla paylaşmalıyız.

Bu bayramda hüzünlü olanyerlerin başındaşüphesiz Kutsal Kabe’miz gelmektedir. Her yıl dünyanın dört bir yanından kendisini ziyaret eden Müminlerin bu yıl gidemeyecek olması üzüntü verici bir durumdur. Rabbimizin Müminleri büyük kitleler halinde tekrardan Kabe’nin etrafında bir araya getirmesi en büyük arzumuzdur.

Bütün bu duygular içerisinde İttihad-ul Ulema olarak tüm İslam âleminin Mübarek Kurban Bayramı’nı, en kalbi duygularımızla tebrik eder, bayramın tüm Müslümanlar için büyük hayırlara, kurtuluşlara, yakın zaferlere ve umumi vahdete vesile olmasını, Müslümanlar arasındaki dargınlık ve kırgınlıkların ortadan kaldırılıp kardeşlik, huzur ve mutluluk getirmesini, hastalık ve vebalardan kurtulmayı Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Check Also

2024 Kurban Bayramı Mesajı

Hz. İbrahim’den (aleyhisselâm) bize miras kalan ulvi bir ibadet olan ve İslam’ın şiarlarından sayılan Kurban; …