Kurban Bayramı Mesajımız…

2023 Kurban Bayramı Mesajı

Hz. Âişe vâlidemizden rivayet edildiğine göre, Resulullah (aleyhissâlatu vesselâm) şöyle buyurmuştur: “Âdemoğlunun, Kurban Bayramı’nın birinci günü yaptığı işlerin Allah’a en sevimli olanı (kurban) kanı akıtmaktır (O gün Allah katında bundan daha sevimli bir amel yoktur.) Kıyâmet günü o kurban boynuzları, tırnakları ve kıllarıyla gelir. Kurbanın kanı henüz yere düşmeden kabul edilir. O hâlde, kurbanlarınızı gönül hoşnutluğu ile kesin!” (İbn-i Mâce, Edâhî, 3; Tirmizî, Edâhî, 1/1493).

Hz. İbrahim’den (aleyhisselâm) bize miras kalan ulvi bir ibadet olan ve İslam’ın şiarlarından sayılan Kurban; samimiyet, teslimiyet ve Allah’a (cc) yakınlaşmaktır.

Kamerî ayların sonuncusu olan ve içerisinde Hac ve Kurban gibi ibadetlerin eda edildiği Zilhicce ayının 10, 11, 12 ve 13. günlerinde Kurban Bayramı’nı idrak edeceğiz. Zilhicce ayının ilk günlerini (arefe günü dahil) oruçlu geçirmek, Kurban Bayramı’nda kurban kesmek peygamber efendimiz tarafından yapılması istenen ibadetlerdendir.

Hac ibadetini yerine getiren bütün Müslümanların haclarının mebrur olmasını diliyor tıpkı şuan mukaddes topraklarda olduğu gibi ümmetin birlik ve beraberliğini tüm coğrafyalarda görmeyi bizlere nasib etmesini Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Kurban, efendimizin terk etmediği sünnetlerinden olmakla beraber Hanefî mezhebine göre vaciptir. İmkânı olan mümin kulların bu ibadeti îfa etmeleri toplum içinde gerek maddi gerekse manevi anlamda ciddi fayda sağlayacaktır. Ahirette azık olacak bu amelin devam ettirilmesi İslam toplumunda yardımlaşma ve dayanışma açısından en güzel örneklerdendir.

Halkımızı, Hz. Âdem’den günümüze kadar mü’minlerin devam ettirdiği, bizler için Rabbimize yakınlaşma vesilesi olan Kurban ibadetini eda etmeye çağırıyoruz. Arefe günü sabah namazından itibaren başlayıp bayramın son günü ikindi vakti dahil yapılması gereken teşrik tekbirlerini unutmayalım.

Bayramlar, müminler arasında kardeşliğin pekiştirildiği, dargınların barıştığı, sıla-i rahmin yerine getirildiği ve eş-dost akraba ziyaretlerinin yapılmasına vesile olan mübarek günlerdir. Bayram tatil değil bilakis salih amelleri yapmak için bir fırsattır. Bayram günlerinde kesilen kurbanların depremzedeler, akrabalar, muhtaçlar, yoksullar, yetimler ve medrese talebelerine ulaştırılması yapılacak en hayırlı amellerdendir.

İslam’ın temel ibadetlerinden biri olan haccın îfa edildiği şu mübarek günlerde Rabbimizden Arafat’ta ve İslam beldelerinde ellerini açıp dua eden Müslüman kardeşlerimizin dualarını kabul etmesini niyaz ediyoruz. Bu vesileyle İslam âleminin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, ümmetin birliğine ve beraberliğine vesile olmasını diliyoruz.

Check Also

2024 Kurban Bayramı Mesajı

Hz. İbrahim’den (aleyhisselâm) bize miras kalan ulvi bir ibadet olan ve İslam’ın şiarlarından sayılan Kurban; …