“Mescitlerin Hedef Alınmasını Şiddetle Kınıyoruz”

Diyarbakır’ın tarihi ve en büyük manevi değerlerinden olan camilerimiz, yaşanan çatışma sürecinden ötürü ilk günden beridir zarar gördü, görmeye de devam ediyor. Son olarak Sur ilçemizde bulunan 16. yüzyıldan kalma Fatihpaşa (Kurşunlu) Camii bu saldırılardan nasibini almış ve yakılarak kullanılamaz hale getirilmiştir. 

Kürdistan’da huzur istemeyen kesimler yaklaşık beş aydır halkımızı ve değerlerini hiçe sayarak başta camiler, Kuran kursları, medreseler ve tarihi mekânlarımız olmak üzere birçok yeri ya harabeye çevirmiş yâda kapanır duruma getirmiştir. Özellikle Sur ilçemizde bulunan halkımızın mağduriyeti hâd safhada. İlçe sakinlerinin bu kış aylarında evlerinden barklarından edilmesi, esnaflarımızın ticarethanelerini günlerce kapatmak zorunda kalmaları meselenin vahametini net bir şekilde ortaya koyuyor. 

Âlimler ve Medreseler Birliği olarak; en kutsal değerlerimizden biri olan mescitlerimizi karargâh edenleri, yakanları ve silahlı politikalarına bulaştıranları, çatışmaları meskûn mahallelere taşıyanları şiddetle kınıyor, resmi veya gayri resmi olarak ibadete kapatılmasını kabul edilemez buluyoruz. Daha önce, çeşitli beyanatlarımızda dile getirdiğimiz gibi bu sürece bölgedeki alim, şeyh, kanaat önderlerinin müdahil olmasını ve mesuliyetlerini yerine getirmelerini bekliyoruz.

Âlimler ve Medreseler Birliği

Check Also

“Ramazan ayı bir önceki senenin günahlarına kefaret olur”

İbadet, Kur'an ve muhasebe ayı Ramazan ile ilgili konuşan Genel Başkan Yardımcımız Suat Yaşasın, bu ayın hakkıyla ihya edilmesi halinde bir önceki senenin tüm günahlarına kefaret olacağını söyledi.