Suriyeli Âlim Şeyh Vehbe Zuhayli’nin Vefatı Üzerine

İnna Lillah ve İnna İleyhi Raciun

Suriye’nin tanınmış âlimlerinden Müfessir, Fakîh Şeyh Vehbe Zuhayli dün gece geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hakkın rahmetine kavuştu. Büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunduğumuz büyük İslam âlimi Zuhayli’nin vefat haberi, başta ilim camiamız olmak üzere bütün İslam âlemi için büyük bir kayıptır. 

Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyuruyor:

“Şüphesiz ki Allah-u Teâlâ ilmi insanlardan çekip alıvermez. Lâkin ilmi, âlimleri almakla kaldırır. (Müslim)

Her âlimin vefatı; ilmin, yavaş yavaş İslam âleminden yok olması anlamına geliyor. Son birkaç yıl içerisinde Müslümanlar çok değerli, İslam âleminin sorun ve sıkıntılarını kendilerine dert edinen büyük allameleri kaybetti. Dün hakkın rahmetine kavuşan 83 yaşındaki Suriyeli Âlim Şeyh Vehbe Zuhayli de bu büyük âlimlerden biriydi. 

Özellikle bıraktığı Fıkhî eserleriyle âlimlere ve ilim talebelerine ışık tutan Şeyh Zuhayli’nin İslam Fıkhı Ansiklopedisi, Usul ve tefsir kitapları birçok kişinin ilmî başucu kaynaklarından olmuştur. Suriye’deki ilim meclislerinde verdiği dersler vesilesiyle sayısız ilim talebeleri yetişti. Başta kardeşi Muhammed Zuhayli olmak üzere Şeyhin eğitiminden geçen öğrencileri dünyanın birçok yerinde ilimleriyle İslam ümmetini aydınlattı.

Âlimler ve Medreseler Birliği (İttihadul-Ulema) olarak Şeyh Vehbe Zuhayli’ye Allah’tan rahmet diler, başta yakınları ve ilim camiası olmak üzere İslam âlemine başsağlığı dileriz.  

Âlimler ve Medreseler Birliği

Check Also

2024-2025 Yılı Medrese Kayıtlarımız Başladı

2023-2024 eğitim öğretim yılı faaliyet döneminin sona yaklaştığı bu günlerde yarıyıl tatili ve sonrasında eğitimlerini …