Yeni Zelanda’daki Menfur Camii Saldırısı Üzerine

AÇIKLAMANIN TAM METNİ

Yeni Zelanda’daki Menfur Camii Saldırısı Üzerine:

Allah’ın mescidlerinde O’nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olması için çalışandan daha zalim kim olabilir? Aslında bunların oralara ancak korka korka girmeleri gerekir. Böyleleri için dünyada rezillik var, âhirette de onlar için büyük azap vardır. (Bakara 114)

Yeni Zelanda’da iki camiye yönelik düzenlenen menfur saldırıda onlarca müslüman kardeşimizin şehit edilmesi ve bir o kadarının da yaralanması bizleri derinden üzmüştür. Organizeli bir şekilde gerçekleştirilen bu terör saldırısı, Batı’nın yürüttüğü islamofobik kampanyaların tarihe geçen en acı tezahürlerinden biri olacaktır.

Her defasında “islam terörü” söylemleriyle müslümanları, azınlık oldukları yerlerde hedef haline getiren emperyalist devletlerin baş aktörleri söz konusu mel’un saldırının perde arkasındaki en etkili planlayıcılarındandır. Daha önceki benzer saldırılarda olduğu gibi “psikolojik sorunu olan biri veya birileri tarafından gerçekleştirildi” söylemiyle göz ardı edilmemesi gereken bu vahşete karşı islam ülkerinin yöneticileri artık kınamanın ötesinde ortak bir tavır ve eylem içerisine girerek güçlü bir platform oluşturmalıdırlar.

Mescitlere yönelik düzenlenen ve ilk olmayan bu vb. terör saldırılarının bir amacı da bu ülkelerde müslümanları ibadet yerlerinden alıkoymak, kendilerini korkutmak ve islamın görünürlüğünü engelleyerek tamamen müslümanlardan kurtulmaktır. Dolayısıyla bu tür terör eylemleri kendiliğinden gelişmiş değildir.  

Allah’u Teâlâ bu mübarek cuma gününde ve ibadetin en makbul olduğu vakitlerde, hunharca katledilen kardeşlerimizi nebilerle, sıddıklarla, şehitlerle ve salih kullarla birlikte haşretsin, onları yakınlarına şefaatçi kılsın ve yaralılara acil şifalar versin!

Check Also

2024 Kurban Bayramı Mesajı

Hz. İbrahim’den (aleyhisselâm) bize miras kalan ulvi bir ibadet olan ve İslam’ın şiarlarından sayılan Kurban; …