Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü Mücahid: Âlimlerimiz cihat saflarını yönettiler

Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü Mevlevi Zebihullah Mücahid, 7’nci Âlimler Buluşmasındaki konuşmasında Afganistan’ın kurtuluş ve kalkınmasında ulemanın büyük bir rol oynadığına dikkat çekti.

Mücahid, buluşmada “Afganistan’ın Kurtuluş ve Kalkınmasında Ulemanın Rolü” konulu bir konuşma yaptı.

Konuşmasına salat ve selam ile başlayan Mücahid, Kur’an-ı Kerim’de “Allah’tan hakkıyla en çok korkanların alimler” olduğunun buyrulduğunu hatırlattı.

Programı düzenleyenlere ve özelde Molla Enver olmak üzere İTTİHADUL ULEMA’ya teşekkür eden Mücahid, alimlerle birlikte olmaktan memnuniyet duydukların söyledi.
Alimlerin mesuliyetinin büyük olduğunu belirten Mücahid, “Peygamber şöyle buyuruyor: ‘Benim ümmetim ben-i İsrail’in peygamberleri gibidir.’ Ulemanın, ümmetin vahdetinde büyük bir rol oynamaları gerekiyor. Mazlum halkı mazlumiyetten çıkarıp izzetli hale getirme görevleri var. Aynı zamanda toplumsal ahlaksızlık, ümmetin hepsini tümünü kuşatmış halde, bunu da ortadan kaldırmakla mesuldürler.” dedi.

“Âlimler cihat safını yönettiler”

Afganistan’ın İngiltere, Rusya ve ABD tarafından tarihte 3 kez işgal edildiğini hatırlatan Mücahid, Afganların, alimlerin önderliğinde işgallere son verdiğine dikkat çekti.

Son ABD işgalinde alimlerin önemine işaret eden Mücahid, “Alimler Afganistan’da etkindi.  Âlimler cihat safını yönettiler. Mücahitler arasında ihtilaf oluşmasın diye mücadele ettiler. O zamana kadar cihat saflarında bir ayrılık olmadı. Bu da âlimler sayesinde oldu.” dedi.

Mücahid, “Afganlar çoğunlukla ehli sünnet ve’l cemaatten olup Hanifi mezhebindendir. İmam Hanifi, bir kişinin haksız yere tekfir edilmesini kabul etmez. Bu mezhep çok ihtiyatlı bir mezheptir. İfrat ve tefritçi değiliz.  Aynı şekilde alimlerin belirttiği menheç ve yol üzereyiz.” diye konuştu.

İslam düşmanlarının, günümüzde medya başta olmak üzere türlü yollarla İslama’a ve Müslümanlara iftira attığını belirten Mücahid, bu iftiraların Hazreti Muhammed döneminde bu yana sürdüğünü söyledi.

“Afganistan’da idari ve ahlaki ifsat en düşük seviyeye düşürüldü”

Ehli sünnet ve cemaat yolunda olduklarını ve tüm Müslümanlarla aralarında birlik olduğunu söyleyen Mücahid, “Afganistan’da birçok sorun vardı. İnsanlar cehalete yönlendiriliyordu. Bu da işgal zamanında oldu. Âlimler bütün bu meseleleri çözdüler. İdari ve ahlaki ifsat en düşük seviyeye düşürüldü. Gizliden günahlar işleniyor olabilir fakat açıktan yapılanı ise ülkemizde kalmamıştır. Bu da âlimleri vesilesiyle olmuştur.” diye konuştu.

Afganistan İslam Emirliğinin halen batılı ülkeler tarafından tanınmadığını söyleyen Mücahid, “Bu İslami bir yönetimdir. Eğer bu rejimi tanırlarsa İslamiyet’i de tanımış olacaklardır ancak sıkıntıları İslam’la olduğu için kabul etmiyorlar. Emirlik olarak gereken tüm şartları sağlıyoruz.  Durumumuz eskiye göre dahi iyidir. Emniyet ve güvenlik sağlandı.” şeklinde konuştu.

Alimlerin, İslam dünyasıyla iyi ilişkiler kurup birleşmesi gerektiğini belirten Mücahid, İslam dinini yaymanın âlimlerin görevi olduğunu söyledi.

Ümmetin ihtilafla boğuştuğunu belirten Mücahid, alimlerin buna karşı ittihadı sağlamaları gerektiğini kaydetti.

Mücahid, “Günümüzdeki ahlaki ifsada karşı durmamız gerekiyor. Her yerde ifsat yayılıyor. Bu da gelecek nesli tehdit ediyor. İnternet ve başka yollarla bu yapılıyor. Alimler, bunun önüne geçebilmelidir. Bu da tebliğ ve medreselerle olur.” şeklinde konuştu.

Check Also

Medrese Öğrencilerinden Gazze’ye Anlamlı Destek

İTTİHADUL ULEMA olarak Diyarbakır İlim İrfan Medresesinde eğitim gören bayan öğrencilerimiz, “Harçlığımız Gazze’ye” sloganıyla başlattıkları …