“Âlimler Samimi Bir Şekilde Çalışırlarsa Başarıya Ulaşırlar”

İstanbul Şişlide bulunan bir otelde 3 Kasım itibarıyla başlayan ve 80’den fazla ülkeden bin 500 âlimin katıldığı 5. Dünya Müslüman Âlimler Birliği toplantısına katılan Genel Başkanımız Molla Enver Kılıçarslan, İLKHA’ya verdiği demeçte, ümmetin içerisinde bulunduğu ihtilaflardan kurtularak aziz olacağını ve kâfirlerin Müslümanlar üzerindeki hâkimiyetinin kalkacağını söyledi.

Yusuf El-Karadavi, Ali Muhyiddin Karadaği gibi âlimlerin de katılım sağladığı 5. Dünya Müslüman Âlimler Birliği toplantısına ilk defa katıldığını söyleyen Kılıçarslan, “Dünyanın dört bir yanından bunca alimin burada toplanması gayet güzel bir şey. Ümit ediyorum ki, eğer âlimler samimi bir şekilde çalışır ve hizmet ederlerse davalarında başarıya ulaşırlar.” dedi.

Kılıçarslan, “Daha önce tanışıklığımızın olduğu ve İttihadul Ulemanın Diyarbakır’da organize ettiği âlimler buluşmasına katılan birçok âlim burada yer alıyor. Burada ele alınan mevzu çok önemlidir. Burada konuşma yapan bütün âlimlerin söylemleri, çalışmaları, ümmetin vahdeti ile ilgiliydi. Ümmetin başına gelen belaların tümü yaşanan ihtilaflardan kaynaklanıyor.” diye konuştu.

Milletin bozulması yöneticilere, yöneticilerin bozulması da âlimlere bağlı olduğunu belirten Kılıçarslan, yönetici ve âlimlere çok iş düştüğünü, alimlerin Peygamberimizin (Sallallahu Aleyhi Vesellem) sünnetine göre hareket etmeleri gerektiğini ifade etti.

“Ümit ediyoruz bir gün bu ümmetin içerisindeki ihtilaflar kalkacak ve ümmet aziz olacak”

“Birkaç gündür süren bu toplantıda Müslümanların arasında barışın sağlanması için neler yapılabilir diye fikir üretiliyor.” diyen Kılıçarslan, söyle devam etti:

“Afganistan’da süren iç çatışmalar konuşuldu. Hatta bu konuda Ali Muhiddin Karadaği, üç kez bu konu hakkında çözüm için görüşmeler sağlandığını fakat sorunu çözüme kavuşturamadıklarını ifade etti. Elhamdülillah buradaki âlimlerin büyük hedefleri var. Allah’tan ümit ediyoruz ve bir gün bu ümmetin içerisindeki ihtilaflar kalkacak ve ümmet aziz olacak. Kâfirlerin Müslümanlar üzerindeki hâkimiyeti kalkacak. Peygamber efendimiz bir hadisi şeriflerinde, ‘Dininizin önceliği nübüvvet ve rahmettir. Sonrası hilafet ve rahmettir, ondan sonrası da mülk ve saltanattır. En son olarak zulüm ve zorbalıktır’ diyor. Bugün zulüm ve zorbalığın olduğu dönemdeyiz. Çünkü bakıyoruz ki, İslam ülkelerindeki yöneticiler kâfirlerden çok Müslümanlarla uğraşıyor. Mısır, Suudi ve Suriye’deki yöneticiler kâfirlerden çok Müslümanlarla uğraşıyorlar, Müslümanlara zulmediyorlar. Bu ülkelerde yaşananlar gayrimüslim olan ülkelerde yaşanmıyor. Allah (Celle Celalüh) Kur’an-ı Kerimde ‘insana çalıştığından fazlası yoktur. Çalışana karşılığını veririm’ diyor. Onun için eğer bu çalışmalar devam ederse Allah’ın (Celle celalüh) izniyle başarıya ulaşacaklardır. En sonunda bu ümmet Allah (Celle celalüh) resulü ve sahabenin yaşadığı izzetli İslam’a geri dönecektir.”

“Vahdetin sağlanacağına inanıyoruz”

Vahdetin bir gün sağlanacağına inandıklarını belirten Kılıçarslan, “Bugün bütün İslam dünyasında kim konuşuyorsa bakıyorsunuz ki, vahdetten söz ediyor. İhtilafların, mezhepçiliğin, kavmiyetçiliğin kaldırılması gerektiğini söylüyorlar. Allah’ın (Celle celalüh) izniyle bir gün bunun gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu birliğin Türkiye yetkilisi çalışmalarımızı överek, ‘İslam dünyasının sizin gibilere ihtiyacı var, sizin de katılım sağlamanızı istiyoruz’ dedi. Biz de inşallah yapacağımız istişareler sonucunda uygun görürsek katılım sağlayacağız. Allah (Celle celalüh) bu ümmeti zalimlerin zulmünden kurtarsın ve ümmetin başına bela olan, onları dağıtan kötü akımlardan, düşüncelerden muhafaza etsin.” ifadelerini kullandı.

Check Also

Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır, sahur niyetin yerine geçer mi?

Fetva Kurulu “Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır, sahur niyetin yerine geçer mi?” sorusuna yanıt verdi. …