Esed Rejiminin Doğu Guta’ya Düzenlediği Saldırılar Üzerine

Suriye muhalefetinin eline geçtiği 2012’den bu yana diktatör Esed Rejimi tarafından aralıksız olarak kıyıma tabi tutulan Doğu Guta; son günlerde insanlığımızı unutturan, inancımızı sorgulatan ve aile efradımıza karşı bizleri utandıran görüntülerle kendisini yeniden göstermektedir. 

Son bir hafta içerisinde yüzlerce hava saldırısına maruz kalan ve binin üzerinde masum sivilin hayatını kaybettiği Doğu Guta’da durum gittikçe vahim bir hal almaktadır. Öyle ki haber ajansları aracılığıyla dünyaya seslenen Gutalı Müslümanların yürek yakan çağrıları ve enkaz altında çocuklarını arayan anne babaların feryatları islam ümmetinde kapanmayacak yaralar açmaktadır. 

Üzerlerine bombaların ve kimyasal gazların yağdırıldığı abluka altındaki Doğu Guta ehlinin ayrıca açlık ve susuzlukla vuruluyor olması, başta Müslümanlar olmak üzere bütün insanlığın son asırda kaybettiği en büyün imtihandır.

Esed rejimine destek veren devletler ile islam ülkelerinin ferasetten yoksun liderlerinin yanlış siyasetinin kurbanı olarak şimdiye kadar bir milyona yakın Müslüman kardeşimizin hayatını kaybettiği Suriye’de yaşananlar; en az Mekke, Medine ve Kudüs kadar kutsal, akan kanlar bir o kadar değerli ve bu soykırıma karşı gösterdiğimiz duyarsızlığın vebali azımsanmayacak kadar büyüktür.

Çocukların, kadınların ve yaşlıların acımasız bir şekilde katledildiği, işkencelerden geçirildiği, soğuktan ve açlıktan dolayı can verdiği, her türlü kutsalın hiçe sayıldığı bu savaşın bir an önce sonlanması için Müslüman ülkelerin yöneticilerini, bunları harekete geçirecek olan cemaatleri, dernekleri ve vakıfları artık sorumluluk almaya devam ediyor, Allah’u Teâlâ’nın inayetiyle mazlum Suriye halkının zafere ulaşması ve zalimlerin helak olması için Müslüman fertleri gece namazlarında, kunutlarda ve münacatlara icabetin en fazla olduğu vakitlerde duaya ve bedduaya çağırıyoruz.

Âlimler ve Medreseler Birliği (İttihadu’l Ulema)

Check Also

İ’tikaf ibadetine ilişkin tavsiyeler

Süleyman Kızılçınar tarafından yapılan açıklamada, i’tikafın “bir Müslümanın belirli bazı şartlar altında beş vakit namaz …