‘Karma Eğitim İdeolojik Bir Dayatmanın Ürünüdür’

Gelişmiş ve başarı oranı yüksek ülkelerde karma eğitim modelinin uygulanmadığı görülürken, pek çok Avrupa ülkesi de karma eğitimden kurtulmanın yollarını arıyor.
Ülkede eğitim sistemi üzerindeki zararları bilimsel olarak tespit edilen karma eğitim modelinden vazgeçilmemesi tepkilere neden oluyor. 
Öğrencinin başarı üzerindeki olumsuz yansımalarının yansıra psikolojik ve ahlaki olarak da birçok yönden tahribat oluşturan karma eğitimin Türkiye’de ısrarla uygulanmasının ideolojik bir dayatmanın sonucu olduğuna dikkat çeken Birliğimizin Genel Başkan Yardımcısı Molla Beşir Şimşek konuyla ilgili İLKHA’ya değerlendirmelerde bulundu.”Hepimizin malumu, Avrupa’nın pek çok ülkesinde karma eğitimin eğitim sistemlerindeki zararları tespit edilip karma eğitimden vazgeçiliyor” diyen Molla Beşir Şimşek, “Karma eğitim, öğrencilerin başarısında ve ahlaki yapılarında olumsuzluklar oluşturduğu tespit edilerek terk edilirken, maalesef bütün bu tespitlere rağmen ülkemizde hala karma eğitim vermede ısrar edilmekte. Karma eğitim, tarihin hiçbir döneminde akademik bir başarı sonucu olarak tespit edilmiş değildir. Hep ideolojik olarak dayatılan bir sistem olmuştur. Öğrencinin psikolojisinde, ahlakında ve başarısında oluşturduğu olumsuz tahribatlara rağmen hala bu sistemden vazgeçilmiş değil.” ifadelerini kullandı.

“Karma eğitimin olmadığı okullarda başarı oranı daha yüksek”

Karma eğitimin zararlarının bilimsel olarak da tespit edildiğini söyleyen Şimşek, karma eğitimin olmadığı okullarda başarı oranının daha da yükseldiğine vurgu yaptı.
Şimşek: “Bilimsel olarak da bunun zararları ispatlanmış durumda. Tüm bunlara rağmen ülkemizde bu sistemin uygulanmasını anlamakta zorluk çekiyoruz. Karma eğitimin olmadığı okullarda, özellikle de imam hatip okullarındaki başarı oranının her zaman yüksek olduğu hepimizin malumu. Bu sistemden vazgeçilmemesini bugün de bir ideolojik dayatma olarak görüyoruz. Zarardan başka herhangi bir faydası olmayan böylesi bir sistemden bir an önce bundan vazgeçilmesini istiyoruz. Âlimler ve Medreseler Birliği olarak her yönüyle zarar veren bu sistemin terk edilmesinin doğru olacağına inanıyoruz.” dedi.

Check Also

2024-2025 Yılı Medrese Kayıtlarımız Başladı

https://youtu.be/6dARMSNeJ54 2023-2024 eğitim öğretim yılı faaliyet döneminin sona yaklaştığı bu günlerde yarıyıl tatili ve sonrasında …