Molla Mehmet ŞENLİK Yaklaşan Milli Piyango Tehlikesine Dikkat Çekti

Yaklaşan yeni yıl nedeniyle yeniden gündeme gelen ‘Milli Piyango’ hakkında değerlendirmelerde bulunan âlimler, toplumun temel değerlerini derinden sarsan bu gibi organizasyonların zararlarına işaret ederek, Müslüman halkın dinen caiz olmayan ‘para kazanma oyunları’na karşı duyarlı davranıp, kendilerini haramdan muhafaza etmeleri gerektiğini ifade ediyor.   
“Milli Piyango” adı altında oynatılan ‘yasal kumar’a ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Yardımcımız Molla Mehmet Şenlik, içki ve kumarla mücadele edilmezse bunların, halkın dini ve kültürel değerlerini temelden sarsacağına dikkat çekti.
Devlet eliyle kumar oynatılmasının Müslüman bir ülkede üzücü ve esef verici bir olay olduğunu söyleyen Molla Mehmet Şenlik, mağdur olan bir halkın, “milli kumar” zemininde yeniden sömürüldüğüne dikkat çekti.

Kumarın kötülüğü bir taraftan minberlerden anlattırılıyor diğer taraftan devlet eliyle oynatılıyor

Şenlik, “Müslüman bir ülkede devlet eliyle kumar oynatılması, üzücü ve esef verici bir olaydır. Bizzat devletin eliyle genelleştirilmiş bir vaziyette yapılan bu faaliyet ‘milli bir kumardır.’ Devlet kendince kumar oynatılan yerleri kapatmaya çalışıyor. Kumarın yasak olduğunu, kumarın el yakıcı, cep yakıcı, ocak söndürücü olduğunu herkes biliyor. Bunu vaiz kürsülerinden, minberlerden de bütün halka duyuruyor. Bir taraftan da haftalarca, belki aylarca reklamını yaptığı bir milli kumar var. Henüz daha yılbaşı gelmeden şimdiden, ‘işte bu kadar ikramiye koymuşuz, bu kadar şans var ve kazanan bu kadar kazanıyor’ gibi sözlerle halk teşvik ediliyor. Bu üzüntü verici durum bizi son derece üzüyor.” dedi.

“İnsanların cebine göz dikiliyor”

Müslüman halkın yaşam şartları dolayısıyla zaten mağdur olduğunu, bu gibi organizasyonlarla, reklamlar ve teşviklerle daha fazla ekonomik olarak mağdur olmasının yollarının açıldığını vurgulayan Şenlik, “Yazık değil mi, günah değil mi bu mağdur insanların cebine göz dikiliyor. Devlet de birkaç kuruş vergi gelsin diye buna göz yumuyor, yazıktır. Çok ayıptır ve bir vicdan muhasebesi olması lazımdır. Kumar yakıyor, kimse kazanamaz. Bugüne kadar ‘kumardan kazanan’ mesut olmamıştır. Belki en sonunda canından olmuştur. Milli Piyango’dan para kazananlar ya birden çıldırıyor veya kötü yollara yöneliyor.” ifadelerini kullandı.

“İçki ve kumarla mücadele edilmezse bunlar toplumu temelden sarsar”

“Sakın ha yazıktır, paranızı yedirmeyin!” diyerek halka seslenen Şenlik, “Fakirin, yoksulun parasına göz diken, reklamla onları kandırıp paralarını alan insanlar üçkâğıtçıdır. Bunlar insanların emeğini sömüren, insanların alın terini çalan bir kurumdur. Bunlara aslında göz yummamak lazımdır. Devletin bu ahlaki sorunu çözmesi gerekir. Evvela bu milli kelimesi kaldırılmalı, sonra da bununla mücadele edilmeli. İçki ve kumarla mücadele edilmezse bunlar toplumu temelden sarsar. Allah Celle Celaluhu içkiden, kumardan sakınmamızı emrediyor. Birkaç kişi sözde kazanıyor, ama çokları kaybediyor, millet kaybediyor. Yalnız parasını kaybetmiyor insanlığını da kaybediyor. Vicdanını kaybediyor, ahlakını kaybediyor, kumara alışıyor. Yani insanları kumara alıştırmaktır bu, eğer kumar reklamı yapıyorsan, toplumu buna teşvik ediyorsan artık senin kumarla bir mücadele sıfatın kalmaz ki, neyle mücadele ediyorsun. Bu yanlış bir şeydir. Bir an evvel bundan dönülmesini tavsiye ediyoruz. Milli Piyango kesinlikle kimseye yarar getirmemiştir, getirmeyecektir. Bundan sakınılması gerekiyor. Herkesin bu illetten uzak durmasını tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

Check Also

2024-2025 Yılı Medrese Kayıtlarımız Başladı

https://youtu.be/6dARMSNeJ54 2023-2024 eğitim öğretim yılı faaliyet döneminin sona yaklaştığı bu günlerde yarıyıl tatili ve sonrasında …