Molla Vahdettin Kaya: Kirli suyla temizlik yapılamadığı gibi haram parayla hayırlı işler yapılamaz

Milli piyangodan elde edilecek parayla hayır işleri yapmayı planladıklarını iddia edenlerin durumu hakkında konuşan Üyemiz Molla Vahdettin Kaya, kumardan elde edilen parayla hayır işler yapmayı necis suyla temizlenmeye benzetti.

“Müslüman, kafirlerin ahlakından beri olmalıdır”

“Ey iman edenler! Yahudileri ve Hristiyanları veli edinmeyin. Onlar birbirlerinin velileridir. Sizden kim onları dost edinirse şüphesiz o da onlardandır. Allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez.” Ayeti kerimesiyle konuşmasına başlayan Molla Kaya, “Bu ayete baktığımızda onların ahlak, tabiat, örf ve adetlerini sahiplenmememiz gerekir. Çünkü Müslüman, kafirlerin ahlakından beri olmalıdır. Bugün piyango çekilişine milli ibaresini eklemeleri ile helalleştiremezler. Kumarın milli olup olmaması fark etmez. ‘Ey İnananlar! Alkol, kumar, dikili taşlar, fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçınınız ki kurtuluşa eresiniz.’ ayetinden de anlaşıldığı üzere bu tür ameller haramdır. Yılbaşında bazı kumar türlerini serbest yapıp helal gösterenler Allah’ın kanunlarını kabul etmeyerek söylemleriyle kendilerini ilah yerine koyuyor, şirk koşuyorlar.” dedi.

Peygamber Efendimizin kafirlerin geleneklerine yaklaşımını bir hadisle paylaşan Molla Kaya, “Enes bin Malik’in rivayetine göre Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem Medine’ye geldiklerinde, Medinelilerin Nevruz günü ile Mehricân günü diye eğlendikleri iki günleri vardı. Peygamberimiz bu eğlence günlerini sorduğunda ‘Biz câhiliyet devrinden beri bu günlerde eğleniriz’ demiş, Efendimiz de ‘Şüphesiz Allah size, o iki günün yerine daha hayırlı olan iki bayramı: Kurban Bayramı ile Ramazan Bayramı’nı vermiştir.’ diye buyurmuştur. Mütercimler bu hadisle ilgili olarak kafirlerin bayram ve eğlence günlerinde eğlenmenin yasak olduğunu belirtmişlerdir.” ifadelerini kullandı.

“Yılbaşını toplumumuza gelenekleştirmeye çalışan ve önemli makamlarda yer edinen misyonerler var”

Avrupa’da kimsenin Müslümanların bayramında eğlenmezken toplumumuzun onların bayramını kabullenir hale geldiğinin altını çizen Kaya, bugün kafirlerin Gazze’de neler yaptığına şahid olunmasına rağmen onların adet ve geleneklerinin taklit edildiğini söyledi.

İslam dışı kabul görülen diğer özel günlere Müslümanların katılımını değerlendiren Molla Kaya, şunları söyledi:

“Nevruz gibi günlerde kişinin arkadaşına o özel olarak bir yumurta tanesi bile hediye vermesi durumunda kafirlerden olmakla beraber tüm yaptığı güzel amellerin de silindiği belirtiliyor. Kimileri yılbaşı gecelerinde hindi keserek eğlence yapmayı planlıyor. İşte o tür kimselerin kendilerini kafirlere benzetmeleri dolayısıyla onlar da kafirlerden olur. Bizim kafirlerine bayramına ihtiyacımız yoktur. Bizlere Ramazan ve Kurban Bayramı hediye edilmiştir.”

Molla Kaya, “Bugün kutlanan yılbaşı da Hazreti İsa Aleyhisselam’ın doğum günü olarak kutlanır. Nitekim Hristiyanların takvimine göre dahi Hazreti İsa’nın doğumu o gün değil, yılbaşından öncedir fakat Hristiyanlar uydurarak o gün kutlama yaparlar. Bunu toplumumuzda gelenekleştirmeye çalışan ve önemli makamlarda yer edinen misyonerler var. Bunların gayesi, toplumun kendi örf ve adetlerinden uzaklaşıp kafirlerin geleneklerini sahiplenmesidir. İşte bu yılbaşı gecelerinde bilinçli olarak hem kumar oynatılıyor hem de içki içiriliyor.” şeklinde konuştu.

“Kumar ve çekilişlerin tümü kapitalizmin oyunlarıdır”

İçkinin insan bedenine zararına değinen Molla Kaya, kumar türü eğlencelerin kapitalizmin birer oyunu olduğunu belirterek “İçki içen kimse akli dengesini yitirip iyiyi kötü, temizi kirli olarak görür; yani tüm dengesi tersine döner. Müslüman kimse onların bayramlarında eğlenmemeli, imanını muhafaza etmelidir. Nitekim iman giderse beraberinde yaptığı ameller de gider. Bir piyangonun başına ‘milli’ ibaresinin getirilmesi ile kumar meşrulaşmaz, helal olmaz. Bu kumar türleriyle Müslümanları kandırıyorlar. Bunların tümü kapitalizmin oyunlarıdır.” ifadelerine yer verdi.

Kaya, “Kimileri ‘milli piyango bana çıkarsa fakirlere yardım edeceğim, cami yaptıracağım’ gibi şeyler söylüyor. Necasetle temizlik yapılamaz. Hayır yapmak isteyen alnının teriyle çalışsın. Nitekim bu parayı kazananlardan kimileri intihar ediyor, malı tümden heba oluyor. İnternetten araştırma yaptığımızda bakıyoruz ki hiçbirinin akıbeti hayırla sonuçlanmamış. Bu da gösteriyor ki haramın sonu perişanlıktır. Bu dünyada çektikleri sıkıntıdır, ahiretteki azapları da ayrıdır. Müslüman Allah’ın yasaklarından kendini muhafaza etmelidir.” dedi.

Check Also

2024-2025 Yılı Medrese Kayıtlarımız Başladı

https://youtu.be/6dARMSNeJ54 2023-2024 eğitim öğretim yılı faaliyet döneminin sona yaklaştığı bu günlerde yarıyıl tatili ve sonrasında …