“Ümmete karşı öncelikle âlimler sorumludur”

4’üncü Alimler Buluşmasında konuşan Genel Başkanımız Molla Enver Kılıçarslan, “Ümmete karşı öncelikle âlimler sorumludur. Âlimler herkesten önce bu halka karşı sorumludurlar.” dedi.

Kılıçarslan, “Allah-u Teâlâ bizi, kendisini razı edelim ve halkımıza hizmet edelim diye yaratmıştır. Allah-u Teâla Kur’an-ı Kerim’de; ‘izden hayra çağıran, kötülükten alıkoyan bir topluluk bulunsun.’ diye buyuruyor. Peygamberimiz de bir hadiste şöyle buyuruyor; ‘Sizler hayra çağırmaz, kötülükten alıkoymazsanız dualarınız kabul olmaz. Allah-u Teâla sizi zelil eder.’ Bugün İslam âlemi tarihte olmadığı kadar zillet altındadır. İhtilaf altındadır. Dünyanın dört bir yanında İslam beldeleri işgal ediliyor. Müslümanlar hicret ediyorlar, onlara zulüm ediliyor. Bugün zillet altında olmamızın sebebi bizlerin Allah’ın kitabından uzak durmamızdır. Bizler namaz kılıyoruz ama cihadı ihmal ediyoruz. Ümmete karşı öncelikle âlimler sorumludur. Âlimler peygamberlerin varisleridir. Bugün âlimler herkesten önce bu halka karşı sorumludurlar.”

“Bugün bizler Allah’ın dinine yardım etmezsek Allah’ın yardımı tecelli etmez.” diyen Kılıçarslan, “Malımızla, canımızla cihad etmezsek, dilimizle de karşı çıkmayıp sükut edersek dünyada zelil olduğumuz gibi ahirette de zelil oluruz. Bugün küfür ehli bizi memleketimizden sürüyor. Onlar bizim topraklarımızda menfaat mücadelesi veriyorlar. Bizler de zengin topraklarımızda, petrol ve gaza rağmen kendi topraklarımızda aç kalmışız. Bizim vazifemiz Allah’a ibadettir. Ki Allah’u Teala bizi bunun için göndermiştir. Bizler bu Kur’an’la Allah’ın huzuruna gideceğiz.” İfadelerini kullandı.

“Tüm sorunların çözümü Kur’an ve sünnettedir”

Programın açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Yardımcımız Molla Abdulkuddüs Yalçın da buluşmanın 4’üncüsün düzenlemenin sevincini yaşadıklarını belirtti.

İnsanların karşılaştığı tüm sorunların Müslümanların da sorunu olduğunu vurgulayan Yalçın, “Tüm sorunların çözümü Kur’an ve sünnettedir. Bunların çözümü yazılı değildir. Bunun için bir çaba gerekir. Başta âlimlerin sonrasında da çağın iyi bilinmesi lazımdır. Ciddi bir fikri çaba gerekir. Bugünün sorunlarına İslami çözüm bulunması için çağın insanının nasıl düşündüğünün iyi bilinmesi lazımdır. Başta gençler olmak üzere insanların sorunları eksiksiz bilinmelidir.” dedi.

“Sorunlara çözüm arayanları Kur’an ve sünnete yöneltelim”

Yalçın, “İslam âlemlerinin meseleyi iyi bilip çözüm bulması gerekir. Âlimler din hususunda ne kadar bilgili olursa olsun içinde bulunduğu çağın sorunlarını da bilmeli ki o sorunları halledebilsin. Maalesef medreselerimizin sorunlarından biri de burada ders veren âlimlerin asrın insanlarının ve gençlerin fikrinden uzak olmalarıdır. Diğer taraftan da okullardan mezun olanların asrı iyi bilmelerine rağmen din konusunda eksik kalıyorlar. Hal böyle iken İslami çözüm bulamıyorlar. Bu toplantılardan beklentimiz odur ki bu sorunları bilelim. Sorunlara çözüm arayanları Kur’an ve sünnete yöneltelim.”

“Toplantılarımızda ciddi çözümler üretilmiştir”

Bu buluşmalardan ciddi sonuçlar çıktığını söyleyen Yalçın, “Uzak memleketlerden gelen âlimler ümmetin sorunlarını kendilerine dert edinmiş âlimlerin buluşması büyük bir adımdır. İnkâr edilemez ki bu toplantılarımızda ciddi çözümler üretilmiştir. Ayrıca birbirinden uzak fikirlerin bir araya gelerek ortak bir görüş ortaya çıkıyor ve İslami bir çözüm ortaya çıkıyor.” Diye konuştu.

HÜDA PAR Genel Başkanı bir mesaj yolladı

Programa HÜDA PAR Genel Başkanı Avukat İshak Sağlam da bir mesaj gönderdi. HÜDA PAR Erbil Temsilcisi Abdussamed Yalçın tarafından okunan Sağlam’ın mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Allah azze ve celleye hamd; Resulüne, aline ve ashabına salat ve selam olsun. Siz değerli katılımcılara da selam olsun! Esselam’u aleyküm ve rahmetullah!

Saygıdeğer alimlerimiz, kıymetli misafirler!

Öncelikle İTTİHADUL ULEMA’nın 4’üncüsünü düzenlediği ‘Alimler Buluşması’nın hayırlara vesile olmasını diliyor, başta İTTİHADUL ULEMA olmak üzere bu çalışmaya emeği geçen herkese saygılarımı sevgilerimi sunuyorum. Rabbim emeklerimizi zayi etmesin. Bu çalışmayı ümmetin içinde bulunduğu sıkıntıların çözümünde vesile kılsın.

“Toplumun inşasında en önemli görev alimlere düşmektedir”

Alimler Enbiyaların varisleridirler; Toplumun inşasında en önemli görev alimlere düşmektedir.  Ahlaklı bir toplumun inşası ancak alimlerin eliyle mümkün olduğu gibi alimlerin kendilerine düşen görevleri yapmamaları halinde toplumun ifsadında da asıl sorumluluk alimlere düşmektedir. Toplumların manevi ölümünün, alimlerin yokluğundan kaynaklandığının bilinciyle, bu noktadaki noksanlıkların giderilmesi ve alimlerin ümmetin sorunlarına çözüm üretmek adına yaptıkları bu çalışmalar inşallah netice verecektir.

“Âlimlerimizin ve siyaset erbabı insanlarımızın el birliğiyle çalışmaları gerekir”

Ahlaki ve manevi değerlerimizin korunması adına âlimlerimizin ve siyaset erbabı insanlarımızın el birliğiyle çalışmaları gerekir. Küffarın tankıyla/topuyla yıkamadığı hisarlarımıza, geçemediği sınırlarımıza fitne/fesad, ırkçılık ve ahlaksızlık silahıyla hücum ettiklerini görüyoruz.

Âlimlerimiz, aydınlarımız, akademisyenlerimiz, siyasetçilerimiz hulasa her bir bireyimiz,  bunun farkında olarak hareket etmeli, buna göre kuşanmalıdır. Bunun için yapılacak çağrıları ve çalışmaları çok kıymetli ve değerli buluyorum.

“Âlimlerimiz, aydınlarımız, idarecilerimiz ve siyasetçilerimiz bugün uyanmazlarsa ne zaman uyanacaklar”

Bugün yurtlarımız, yuvalarımız, ruhlarımız ıstırap içerisinde bir kurtuluş çaresi aramaktadır. Âlimlerimiz, aydınlarımız, idarecilerimiz ve siyasetçilerimiz bugün uyanmazlarsa ne zaman uyanacaklar. Aramızdaki mezhebi, meşrebi grup ve hizip farklılıklarını bir kenara bırakmamız gerekir. Bu mezhep ve meşrep farklılıklarının ümmet içerisinde sorun ve kavga nedeni olmasının müsebbibi önemli ölçüde ulema sınıfıdır. Bunun tedavi edilmesi de öncelikle âlimlerin görevidir.

“Ümmeti bir arada tutan Kur’an, Sünnet, Peygamber efendimiz gibi değerlerimize yönlendirelim”

Seydalarım! Ümmet, yapılan bu kadar ifsat ve yıkıma rağmen âlime değer veriyor ve âlimin sözünü kendine rehber ediniyor, âlimi dinliyor. Önümüzdeki tehlikeyi görüp konuşmalarımızda, sohbetlerimizde, derslerimizde, fetvalarımızda mezhebi, kavmi farklılıkları öne çıkarma yerine Ümmeti bir arada tutan Kur’an, Sünnet, Peygamber efendimiz gibi değerlerimize yönlendirelim. Ümmeti oluşturan unsurların sadece güzelliklerini görelim. Eleştirilerinizi öncelikle mutlak küfre, istikbara, ümmeti yok etmek isteyen siyonistlere ve emperyalistlere yönlendirelim. Ümmet sizden birleştirici olmanızı ihya edici olmanızı, ıslah edici olmanızı istiyor ve bekliyor. Belki hiç olmadığı kadar Ümmet size muhtaçtır.

“Saltanatlarını Müslümanların esaretine borçlu olanların Müslümanlara rehber olamayacağını ümmete göstermemiz lazım”

Alimlerimiz genç nesillerimize ümit aşılamalıdır. Bugünler elbet bir gün bitecek ve İstikbal İslam’ın olacaktır.

Gençlerimiz, geleceğe dair ümitleri kırılıp kimliklerinden uzaklaştırıldıkları için kurtuluşu emperyalistlere sığınmakta bulmaktadırlar. Varlıklarını ve güçlerini mazlum milletlerin kanları ve alın terlerini çalarak elde edenler asla kurtuluş rehberi olamazlar. Bu gerçekleri genç nesillerimize anlatmamız ve kavratmamız gerekmektedir. Saltanatlarını Müslümanların esaretine ve yokluklarına borçlu olanların Müslümanlara rehber olamayacağını ümmete göstermemiz lazım.

“Emperyalistler asla bizim dostlarımız olamazlar”

Sorunlarımızın ümmet içerisinde çözülmesi gerektiğini gençlerimize göstermemiz gerekir. Emperyalistler asla bizim dostlarımız olamazlar.

Badireleri atlatmak için ihtilafları körükleyen ‘furu’lardan kaçınarak, ittifakı sağlayacak ‘asıl’lara yönelmek mecburiyetindeyiz. Hep beraber Allah(cc) ipine sımsıkı sarılmak durumundayız. Bundan başka çaremiz yoktur.

“İslam toplumunu yeniden ihya etmek için gençlerimizi ahlaklı birer davetçi olarak yetiştirmeliyiz”

Kıymetli Hocalarım,

Bütün sıkıntı ve sorunlarımızın çözümünün İslam’ın sunduğu hayat nizamında bulunduğunu gençlerimize göstermemiz gerekir. Emperyalistlerin müdahalesiyle ümmetin düştüğü halleri onlara aktarmak suretiyle onları yarınlara hazırlamalıyız. İslam toplumunu yeniden ihya etmek için gençlerimizi ahlaklı birer davetçi olarak yetiştirmeliyiz. Bu konuda Ümmetin gözü ve kulağı alimlerimizin sözlerinde ve davranışlarındadır.

Bu vesile ile programın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Buluşmayı düzenleyen Genel Başkanımız Sayın Molla Enver Kılıçaslan’a ve diğer temsilcilerine, islam coğrafyasının muhtelif yerlerinden gelen katılımcılara ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum; Allah azze ve celle onlardan razı olsun. Allah’a emanet olun. Esselam u aleykum ve Rahmetullahi ve berekatuhu.”

Karadaği de mesaj yolladı

Programda Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Karadaği’nin göndermiş olduğu bir mesajı da  okundu.

Programda birinci oturuma geçildi.

Check Also

2024-2025 Yılı Medrese Kayıtlarımız Başladı

https://youtu.be/6dARMSNeJ54 2023-2024 eğitim öğretim yılı faaliyet döneminin sona yaklaştığı bu günlerde yarıyıl tatili ve sonrasında …