8. Alimler Buluşması İkinci Gün Oturumlarıyla Sürüyor

 Bu yıl sekizincisini düzenlediğimiz Âlimler Buluşması, ikinci gün oturumlarıyla devam ediyor.

Her yıl İslam coğrafyasından âlim, akademisyen, siyasetçi, STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin katılımıyla düzenlediğimiz Alimler Buluşması’nın sekizincisi devam ediyor.

Bu yıl “İslami Uyanışa Rehberlik Etme” temasının öne çıktığı buluşma, dün Diyarbakır’daki İttihad Genel Merkezi’nde başladı.

Dün iki oturumun ardından ara verilen buluşma, bugün yine iki oturumla devam edecek.

İlk oturum Dr. Hêmin Ömer Ahmed başkanlığında yapılacak. Oturumda; Prof. Dr. Imad Muhammed Kerîm “Kavmiyetçilik, Ulusal Aidiyet ve Kürt meselesi”, Dr. Şemsettin Kırış “Müslüman Aileyi Korumak, Toplumun Teminatıdır”, Dr. Yasir Hasan “Cinsiyet, Fitrata Müdahale ve İnsanlık Değerlerine Yönelik Tehlikeler”, Prof. Dr. Abdullah Tümsek, “Gençlerle Dini İletişimde İrşad Metotları” konulu sunumlar gerçekleştirecek.

Buluşmanın öğleden sonraki son oturumu ise Dr. Nevzat Hoşnaw moderatörlüğünde yapılacak. Bu oturumda; Dr. Tal’at Fehmi “Batı Kültürü Tesirinde Kadının Yaşadığı Problemler”, Dr. Abdulkadir Turan “İbrahim bin Hasan el-Gorani ve İslam Aleminin İhyasına Katkısı”, Mela Mustafa Arvási “Ümmetin Bileşenlerini Birbirine Yakınlaştırmada Ulema ve İlmi Müesseselerin Rolü” konulu birer konuşma yapacak.

Her oturum sonunda isteyen katılımcılar, “Mülahazalar” bölümünde fikirlerini beyan edecek.

8’inci Âlimler Buluşması, okunacak sonuç bildirgesi ile nihayete erecek.

Check Also

Medrese Öğrencilerinden Gazze’ye Anlamlı Destek

İTTİHADUL ULEMA olarak Diyarbakır İlim İrfan Medresesinde eğitim gören bayan öğrencilerimiz, “Harçlığımız Gazze’ye” sloganıyla başlattıkları …