Bangladeş’te İdam Edilen Mir Kasım Alinin Şehadeti Üzerine

Bangladeş’te İslam düşmanı laik Hasina hükümeti, tarihi bir olayı bahane ederek ülkedeki Müslümanları hukuksuz bir şekilde idam etmeye devam ediyor. 2009’da kurulan ve tek amacı Cemaati İslami başta olmak üzere islami hareketleri yok etme olan sözde Savaş Suçları Mahkemesi şimdiye kadar yüzlerce âlim ve Müslüman liderleri idam etti. Son olarak zalim Bangladeş yönetimi, 30 Ağustos’ta hakkında idam kararı verilen ve dün gece uygulanan Mir Kasım Aliyle bu idamları aralıklarla devam ettireceğini gösterdi.

 Bangledeş hükümeti aralarında Abdulkadir Molla, Gulam Azzam, Rahman Nizami, Dilaver Hüseyin ve Ali İhsan Mücahid gibi İslam âleminde saygın ve değerli önderleri idam ederek adeta dünya Müslümanlarına meydan okuma cesaretinde bulunuyor. Özellikle devlet bazında tepkilerin verilmemesi ve İslam ülkelerinin sessizliği Bangladeş’teki hukuk ve ahlak tanımayan yargılamaları arttırıyor. Çoğunlukla islam âlimlerini kendisine hedef olarak gören Hasina yönetimine gerekli tepkilerin biran önce geciktirilmeden verilmesi gerekiyor.

 İttihadul Ulema olarak idam edilerek şehit edilen Bangladeşli âlimlerimize Allah’tan rahmet, dava arkadaşları ve yakınlarına taziyelerimizi arz ederiz. Bununla birlikte idrak etmiş olduğumuz bu mübarek hac mevsiminde Müslümanları, dualarıyla Bangladeş’teki âlimleri ve mazlum halkı sahiplenmeye davet ediyoruz. 

 

Alimler ve Medreseler Birliği (İttihadul Ulema)

Check Also

Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır, sahur niyetin yerine geçer mi?

Fetva Kurulu “Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır, sahur niyetin yerine geçer mi?” sorusuna yanıt verdi. …