Birliğimiz Alimleri Husumetli Aileler Arasında Sulh Yaptı

Birliğimiz Âlimleri, kanaat önderleri ve siyasi parti temsilcileri, Tapkan ve Kaplan aileleri arasında geçtiğimiz Ramazan ayının son günlerinde yaşanan kavgada, Bilal Tapkan ile Enver Kaplan’ın hayatlarını kaybetmeleriyle oluşan husumeti, ailelerin barışmasıyla sonuçlandırdı.

Barış merasimine; HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin ile beraberindeki bir heyet, Birliğimizin Genel Başkanı Molla Enver Kılıçaslan ve bölgenin tanınmış alimlerinden bir heyet katıldı.

Hafız Şeyh Münir Abdulcevad’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan barış merasiminde açıklamalarda bulunan Molla Enver Kılıçaslan ve alimlerden oluşan heyet, husumeti sonlandırdıklarından dolayı Tapkan ve Kaplan ailelerine teşekkür edilerek, tüm ihtilaf ve husumetlerin bitirilmesiyle huzurun geleceğine dikkat çekildi.

“Allah Müslümanlar arasındaki fitneyi bitirip sulh etmeyi emretmiştir”

Barış programında konuşan Kılıçaslan, “Yapılan bu barışı Allah (celle celaluhu) hayırlara vesile kılsın. Sulh Allah’ın (celle celaluhu) ve Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in) emridir. Allah (celle celaluhu) nasıl ki namaz, oruç, hac ve zekattı emretmişse Müslümanlar arasındaki bir fitneyi bitirip sulh etmeyi de emretmiştir. Allah (celle celaluhu) muhafaza etsin gözlerimizle görüyoruz bir kavgadan sonra yalan, iftira, gıybet, yaralama ve ölümler oluyor.” dedi.

 Sırf sulh yapmak için İslami dernekler kurulması gerektiğini belirten Kılıçaslan, “O kadar çok müracaatlar geliyor. Artık yetiştiremiyoruz. Batman gibi bir yerde 3-4 yerde bu işlerle ilgili İslami dernekler kurulmalıdır. Sulh komisyonumuza çoğunluklu eşler arasındaki meseleler geliyor. Vallahi bazı kadınlar var çok mağdurdurlar ve bazı adamlar var çok mağdurdur.

Rabbimizin sulh konusundaki emir riayet ediyoruz. Bu böyle olursa vallahi insanlar arasında fitne kalmaz. Maalesef devlete bazı kanunlar var böyle bir meselede şikâyet ediliyor. Devlet 6 adamı eşinden uzaklaştırıyor. Adam 6 ay eşinden uzak ve kadında 6 ay kocasında uzak olması büyük fitnedir. Bunun için kardeşlerim meseleler büyümeden alimlere başvurmamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

Check Also

2024-2025 Yılı Medrese Kayıtlarımız Başladı

https://youtu.be/6dARMSNeJ54 2023-2024 eğitim öğretim yılı faaliyet döneminin sona yaklaştığı bu günlerde yarıyıl tatili ve sonrasında …