Kurban Seferberliğine Herkes İştirak Etmelidir

STK’ların Kurban Seferberliğine Herkes İştirak Etmelidir

Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık…(Hacc 34)

Âişe (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre, Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Âdemoğlu kurban bayramında Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir…(İbnu Mâcce)

İçerisinde büyük ecirlerin bulunduğu günleri idrak etmiş bulunuyoruz. Yaklaşan Kurban Bayramında Allah için akıtılan kurbanların kanları ile hac ibadeti, bizler için en değerli fırsatlardan biridir. Hac ve Kurbana güç yetiren kullar kestikleri kurbanlıklarla Allah’a yaklaşırken hacılar ise kutsal topraklarda emrolundukları menasikleri eda ederek rablerine yaklaşmaktadır. 

İslami Sivil Toplum Kuruluşlarının her sene düzenli olarak yaptığı Kurban Eti Dağıtma Seferberliği takdire şayan bir davranıştır. Bu hayır kervanlarının yaptığı hizmetler sayesinde her yıl on binlerce fakirin evine kurban eti ulaştırılmış, mazlum ve mağdurların yüzleri gülmüştür. Bu büyük organizenin içerinde yer alan fedakâr STK gönüllüleri hizmet alanlarını daha fazla genişletmek ve daha fazla fakirin yüzünü güldürmek için daha fazla gönüllü ve hizmet ehli hayırseverlere ihtiyaç duymaktadır. Geçtiğimiz yıl bu hizmet uğruna canlarını veren Yasin Börü, Hasan Gökköz, Riyad Güzeş, Turan Yavaş ve diğer fedakâr kardeşlerimiz bu hizmeti yürütürken zalimlerce şehit edildi.

Zilhicce ayının ilk dokuz günü ve sonrasında gelen Kurban Bayramı nedeniyle halkımızı yardımda yarışmaya davet ediyoruz. İslami kurum ve kuruşların ilan ettiği ve gün be gün destek gören Kurban Seferberliğine destek adına bir çağrı bizler yapıyoruz. Kurban kesmeye güç yetirenler muhakkak kurbanlarını keserek katkıda bulunmalıdır. Güç yetiremeyenler ise yardımlaşma konusunda yoğun çaba ve gayret içerisine girerek daha fazla fakirlere ulaşmalıdırlar.

Bu vesileyle geçtiğimiz Kurban bayramında azgın bir grubun saldırısı sonucu katledilen şehit kardeşlerimizi rahmetle anıyor, katillerini lanetliyoruz.

Âlimler ve Medreseler Birliği

Check Also

Dr. Abdulkadir Turan: İslam Birliğinden Korktukları İçin Kürt Ulemanın Yeniden Güçlenmesini İstemiyorlar

Dr. Abdulkadir Turan, İbrahim bin Hasan el-Gorani gibi Kürt ulemanın geçmişte çok büyük İslami hizmetlerde bulunduğuna dikkat çekerek, "Nasıl ki İslam birliği yok edilmeye çalışılıyorsa Kürt ulema kimliği de öyle yok edilmek isteniyor.  İslam birliğinden korktukları için Kürt ulemanın yeniden güçlenmesini istemiyorlar." dedi.