Şeyh Ömer Abdurrahman’ın Vefatı Üzerine

İnna Lillah ve İnna İleyhi Raciun

Cemaati İslami’nin manevi lideri Şeyh Ömer Abdurrahman’ın dün akşam itibariyle vefat ettiği haberini aldık. 1993 yılından itibaren Amerika’da, daha öncesinde ise Mısır’da zindan hayatı yaşayan ve asrımızın en büyük müfessirlerinden biri olan Şeyh Abdurrahman son yüzyıla damgasını vuran dava adamlarından biriydi. 

Doğumundan on ay gibi kısa bir süre sonra gözlerini kaybeden Şeyh Ömer Abdurrahman’ın ömrü ilim, tedris, mücadele, cihad ve hapis hayatı yaşayarak geçti. Öyle ki ilim ile daveti birbirinden ayırmadı. 11 yaşında Kuran’ı Kerim’in tamamını ezberledi. Ayrıca tefsir alanında PROF’luk ünvanı alarak Mısır’ın birçok üniversitesinde ders verdi.

79 yıllık bereketli ömrünü ümmetin derdiyle dertlenerek geçiren Şeyh Ömer, Müslümanlara her türlü zulmün reva görüldüğü bir ülkede Cemaati İslami’nin temelini attı. Afganistan’da Rus zulmüne, Bosna’da ise Sırp soykırımına karşı cihad etmesi için birçok üyesini bu ülkelere gönderdi.

Emperyalist ülkelerin islam dünyasındaki işgalini eleştiren ve buna direnen her Müslüman gibi Şeyh Ömer Abdurrahman da yerli ve ulusal basının hedefi haline gelen âlimler arasındaydı. Öyle ki bazı Müslümanlar kendisini yanlış tanıdı. Hakkında olup olmadık yanılgılarda bulundu. 

Ailesinin verdiği bilgiye göre son günlerde sağlık durumu ciddileşen Şeyh Abdurrahman’ın tedavisi için gerekli işlemler yapılmıyordu. Ayrıca Amerika’da cezaevinde kaldığı süreç içerisinde ne şekilde işkencelere maruz kaldığı daha önce medyaya yansımıştı. Bu vesileyle temenni ederiz ki kendisi şehittir! Allah (cc) onu sıddıklar, nebiler ve salihlerle birlikte haşretsin! 

Âlimler ve Medreseler Birliği olarak Şeyh Ömer Abdurrahman’a Allah’tan rahmet, ailesine ve dava arkadaşlarına başsağlığı dileriz.

Âlimler ve Medreseler Birliği

Check Also

Dr. Abdulkadir Turan: İslam Birliğinden Korktukları İçin Kürt Ulemanın Yeniden Güçlenmesini İstemiyorlar

Dr. Abdulkadir Turan, İbrahim bin Hasan el-Gorani gibi Kürt ulemanın geçmişte çok büyük İslami hizmetlerde bulunduğuna dikkat çekerek, "Nasıl ki İslam birliği yok edilmeye çalışılıyorsa Kürt ulema kimliği de öyle yok edilmek isteniyor.  İslam birliğinden korktukları için Kürt ulemanın yeniden güçlenmesini istemiyorlar." dedi.