Suudi Arabistan’daki İdam İddiaları Üzerine

Açıklamanın tam metni;

Suudi Arabistan yönetiminin Mekke ve Medine’nin olduğu topraklarda tutuklu bulunan tanınmış üç islam alimini idam etmeye hazırlandığı iddia edilmektedir. Daha öncede bir çok alimi siyasi-politik kaygılarla idam eden Suudi yönetiminin alimlere karşı olan bu zalimane ve hak tanımazlık tavrı kabul edilebilir değildir

Hukuksuzca hapsedilen 100’ü geçkin alimin soruşturmalarına dair yayınlanan raporlarda aileleriyle görüştürülmediği, avukat tutmalarına müsaade edilmediği, hatta işkence edildikleri ifade edilmektedir.

İslam nurunun ve adaletinin Harameyn topraklarından yeryüzüne barış ve esenlik getirdiği bu mübarek beldelerde alimlerin görevleri olan toplumun ihyası için çalışma, hakkı söyleme ve haksızlığa karşı durma gibi eylem ve söylemlerinden rahatsızlık duyan Suudi yönetiminin alimleri hapsedip ve idama mahkum etmesi  gayri insani ve adaletten uzak olmakla birlikte Allah (c.c) katında büyük bir cürüm olup azaba müstehak olmalarına sebeb olacaktır.

Bu münasebetle söz konusu bu üç alimin idamlarının durdurulması ve tutuklu bulunan  diğer alimlerle birlikte serbest bırakılması için İslam ülkelerinin yöneticilerini ve halklarını biran önce harekete geçmeye davet ediyoruz.

İTTİHADUL ULEMA

Check Also

“Ramazan ayı bir önceki senenin günahlarına kefaret olur”

İbadet, Kur'an ve muhasebe ayı Ramazan ile ilgili konuşan Genel Başkan Yardımcımız Suat Yaşasın, bu ayın hakkıyla ihya edilmesi halinde bir önceki senenin tüm günahlarına kefaret olacağını söyledi.