Bingöl’ün tanınmış âlimlerinden Mücahit Beki

“İnna Lillahi ve İnna İleyhi Raciun.”

Uzun zamandan beridir kanser tedavisi gören Bingöl’ün tanınmış âlimlerinden Mücahit Beki’nin vefat haberini esefle duymuş bulunmaktayız. Bölge halkının şahitlik edip kendisinden razı olduğu, bir şekilde rabbimize kavuşan değerli İslam âlimi Beki’nin vefatı başta Bingöl halkı olmak üzere, Kürdistan için büyük kayıptır.

Irak, Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistan gibi çeşitli ülkelerde İslami eğitim gören Molla Mücahit’in ömrü, çile ve eziyetle geçti. Daha iki yaşındayken annesini kaybetti. İlim uğruna binbir fedakârlığa katlandı ve kendini İslami eğitime adadı. Onun vesilesiyle birçok kişi ilimle tanıştı. Ayrıca 12 Eylül darbesinin ceberrut dönemine bizzat şahit olup bil-fiil işkence ve hapis hayatı yaşayan değerli Seyda Mücahit Beki, 75 yıllık bereketli ömrünü, İslam davasını yaymakla ve bölge halkını bilinçlendirmekle geçirdi. Halkın sıkıntılarını kendi sıkıntısı bildi. Bölgemizde cereyan eden ahlaki yozlaşma ve ideolojik çöküntüleri en büyük sorun olarak görüyordu.

Halkımızın İslami değerlere sarılıp batıl kültür ve saplantılardan uzaklaşmasında büyük rol oynayan Medrese âlimleri, bir bir hayata veda ediyorlar. Kürdistan halkı olarak memleketimizde bulunan her Seyda’ya gerekli hürmeti gösterip, kıymetlerini bilmekte kusur etmememiz gerekiyor. Onlara olan ihtiyacımızı her daim göz önünde bulundurarak hareket etmeliyiz.

Bu vesileyle Âlimler ve Medreseler Birliği olarak, değerli Seyda’mıza yüce Allah’tan rahmet ve mağfiret diler, başta vasiyeti üzerine defnedildiği Gözer (Şenik) köyü sakinleri ve Bingöl halkı olmak üzere, tüm yakınlarına baş sağlığı dileriz.” 

Alimler ve Medreseler Birliği

Check Also

İ’tikaf ibadetine ilişkin tavsiyeler

Süleyman Kızılçınar tarafından yapılan açıklamada, i’tikafın “bir Müslümanın belirli bazı şartlar altında beş vakit namaz …