İstanbul’da 22 Kız Öğrencimiz İcazet Aldı

Birliğimizin İstanbul Çerkezköy’de düzenlediği merasimle, ilmi tedrisatını tamamlayan 22 alimeye icazetleri verildi. Programda üyemiz Molla Cemal Çınar ve bayan müderrisemiz  Nazlı Akyol birer konuşma yaptı.

İlim yolculuğunda 4 yıllık bir gayretin sonucunu görmenin sevinci içerisinde olduğunu ifade eden kurs hocalarından Nazlı Akyol, “Fakat unutmamız gereken bir şey var; onların icazetleri son değil başlangıçtır, ilim kapsının anahtarıdır. İlim deryasından bir noktadır. İnşallah kızlarımız, aldıkları bu ilmi ihlas ve samimiyetle yoğurarak hem kendi hayatlarında amele geçirip hem de bataklığına batmış nice genç kızı bu bataklıktan kurtarıp selamet sahiline çıkarırlar. Zira Resul-u Kibriya Efendimiz; “İnsanlar helak oldu, âlimler müstesna, âlimler de helak oldu, ilmiyle amel edenler müstesna, amel edenler de helak oldu, ihlas sahipleri müstesna. İhlas sahiplerine gelince onar da pek büyük bir tehlike ile karşı karşıyadırlar.” diye buyuruyor. Rabbim bizleri ve bu âlime kızlarımızı ilmiyle amel eden ve ihlaslı olan kullarından eylesin.” dedi.

Emeği geçen herkesten Allah razı olsun

Medresenin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Akyol, “Son olarak bu medresemizin yapımında, 4 yıllık süreç içerisinde, emeği geçen bize maddi-manevi destek veren abilerimize, ablalarımıza tüm kardeşlerimize değerli katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun. Rabbim ecirlerini kat kat versin. Bilhassa geçen hafta hakkın rahmetine kavuşan “Efendi Baba” diye çağırdığımız Şeyh Ali Efendi Hocamıza sonsuz şükran borçlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Rabbim onu en güzel şekilde mükâfatlandırsın. En güzel cennetlerinde ağırlasın inşallah. Ve yine burada bulunan kardeşlerimizden de Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

Bu toplumu sizler ihya edeceksiniz

Kadınların toplumun ana merkezi olduğunu ifade eden Molla Cemal Çınar ise, “Bir toplumun ihyası kadınların ihyası ile olur. Aynı zamanda bir toplumun ifsadı da kadınların ifsad edilmesi ile olur. Bugün burada yüzlerce tesettürlü, meleklerin kendilerinden hayâ ettiği bu bacıları görünce mutluluğumuzu hangi cümle ile ifade etsek azdır. Dolayısıyla bacılarım, bunun kıymetini iyi bilmemiz lazımdır. Bu toplumu siz ihya edeceksiniz. Savaşa erkekleri muharebeye gönderebilirsiniz, ama çocukların eğitimi sizlerin elinde olacak. Toplum sizin yetiştireceğiniz imanlı bireylerle ihya olur. İslam toplumu kadınların omuzunda inşa edilmiş, edilecektir. İmanla,  edeple ve hayâ ile evlatlarını yetiştirerek toplumu ihya ederler. Allah’tan en çok korkanların âlimler olduğunu asla unutmamalıyız. Değerli âlime bacılarım! Okuduğunuz ilmin kıymetini iyi bilin. Çünkü Allah’ın muvahhid ve mücahid kullarını sizler yetiştirdiniz ve yetiştirmeye devam edeceksiniz inşallah. Bugün yeryüzünün birer kulpu olan İslam âlimi ve alimelerini sizler yetiştirdiniz. İnsanlık bu güzel toplumu yetiştirenlere borçludur.” ifadelerini kullandı.

İnsanlık âlime bacılarımızın yetiştireceği salih evlatlar ile hayat bulacaktır

Asrımızda yaşanan bazı sorunlara da değinen Çınar, “Dünya menfaatinin ön plana çıkartıldığı, nefsin, şehvetin rezaletin ve daha birçok günahın işlendiği bir asırda yaşıyoruz. Böyle bir asır içerisinde iffetini, hayâsını, İslami kimliğini diri tutmayı, hocaların ve müftülerin konferanslarına bırakırsanız hakikaten kendinize yazık etmiş olursunuz. Muhterem bacılarım! Eğer siz İslam’ı anlamışsanız ümmet İslam’ı anlayacaktır. Eğer siz İslam’ı yaşamışsanız ümmet İslam’ı yaşayacak. Bugün dünyada insanlar azgınlaşmış, bir yerleri imha etmeyi kendine hak olarak görme çılgınlığına girmişse anne kucağında iman, edep, hayâ, terbiye, sünnet yoksunu olduğundandır. Ama her şeye rağmen İslam diri, Kur’an ve Sünnet diri bir şekilde aramızdadır. Evet, bugün yozlaşan, bozulan, kişiliğini kaybetmiş insanlık imanlı âlime bacılarımızın yetiştireceği salih ve saliha evlatlar ile hayat bulacaktır inşallah.” diye konuştu. 

Check Also

8’inci Âlimler Buluşması Sonuç Bildirgesi

Düzenlediğimiz 8'inci Âlimler Buluşmasının sonuç bildirgesinde, "Bugün hiçbir strateji, Müslümanların kanının akmasını önlemekten daha önemli değildir. Bunu önlemek, Müslümanların birlik olmasından geçer. Hiçbir mazeret, Müslümanlar arasında ihtilafları körüklemeyi meşrulaştıramaz." denildi.